adscode

Gezici kütüphane köy çocuklarını kitapla buluşturuyor

Diyarbakır'ın köylerindeki çocuklar, kamyonetten dönüştürülen gezici kütüphane sayesinde, ulaşamadıkları kitapları okuyabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Gezici kütüphane köy çocuklarını kitapla buluşturuyor
Eğitim
Diyarbakır'ın merkez köylerindeki öğrenciler, kamyonetten dönüştürülen "gezici kütüphane" ile kitaba kavuşuyor.Diyarbakır İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğünce başlatılan "gezici kütüphane" uygulamasıyla Yenişehir, Bağlar, Sur ve Kayapınar köylerinde yaşayan çocukların kitap ihtiyaçları, kilometrelerce yol katedilerek gideriliyor.

Kamyonetten dönüştürülen, kasasında "Size bilgi taşıyoruz" yazılı gezici kütüphaneyle çocuklara ödünç kitap dağıtan görevliler, iki hafta sonra yeniden ziyaret ettikleri köylerde topladıkları kitapların yerine yenilerini veriyor.

Kırsalda kitap sıkıntısı çeken öğrenciler, "gezici kütüphane" ile okuyamadıkları kitaplara ulaşabilmenin mutluluğunu yaşıyor."Vatandaşın ayağına kitap götürüyoruz"
İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Özbek, 18 köyde gezici kütüphane hizmeti verdiklerini söyledi.

Her hafta 9 köye kitap götürüldüğünü anlatan Özbek, "Gidilen her durakta 100'ün üzerinde ödünç ve iade işlemi yapılıyor. Haftada 2 bin kitabı gezici kütüphane aracılığıyla köylere ulaştırıyoruz. Gezici kütüphanenin kitap koleksiyonunda, yaş grubunu göz önüne alıyoruz. Koleksiyonumuzun yüzde 80'ini 6-15 yaş, geriye kalanını da yetişkinlere yönelik kitaplar oluşturuyor." dedi.Kültür ve Turizm Bakanlığının kütüphanelere sürekli kitap gönderdiğine işaret eden Özbek, "Halk kütüphanelerinin amacı bilgiye ulaşmada eşitliği sağlamaktır. Biz kitaba ulaşamayan vatandaşın ayağına kitap götürüyoruz." diye konuştu.

Görevli Abdullah Aktaş, köydeki çocuklara kitap götürmenin ayrı bir heyecanı olduğunu dile getirdi.

Aktaş, "Bir çocuğun 3 kitap alma hakkı var. Bu, devletimizin köylerdeki öğrencilere yönelik bir hizmetidir. Yazın susamış insanlar nasıl suya koşuyorsa, köylerdeki çocuklar da o şekilde gezici kütüphaneye koşuyor." ifadelerini kullandı.


AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)