adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

"Grip Aşısı Bu Yıl İşe Yaramadı"

Domuz gribinden 33 kişinin öldüğü Türkiye’de bu yıl yapılan aşıların grip virüsüne karşı etkili olmadığı ortaya çıktı. Açıklama; KLİMİK Başkanı Prof. Ergönül'den geldi.

"Grip Aşısı Bu Yıl İşe Yaramadı"
Sağlık
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Prof Dr. Önder Ergönül, bu yıl yapılan grip aşılarının etkili olmadığını açıkladı. Önder Ergönül yaptığı açıklamada, "Avrupa Enfeksiyonları Kontrol Altına Alma Merkezi’nin yayın organında, aşının bu yılki grip virüsünden korumada etkili olmadığına ilişkin rapor yayınlandı. Raporda aşının etkinliğinin düşük olduğunu ifade ediyorlar" dedi.

MİKROPLARA KARŞI DİRENÇ GİDEREK ARTIYOR

Enfeksiyon hastalıklarının tüm dünya için her geçen gün biraz daha tehdit oluşturmaya ve ölüm sebepleri içinde ilk sıralardaki yerini korumaya devam ettiğine dikkat çeken Ergönül, "Giderek artan antimikrobiyal direnç ve yeni ortaya çıkan enfeksiyonlar tüm insanlığı yakından ilgilendiriyor" değerlendirmesini yaptı.

ÜLKEMİZDE HIV POZİTİF İNSAN SAYISI ARTIYOR

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Başkanı Ergönül, grip başta olmak üzere yeni çıkan enfeksiyonların tüm dünyada dikkat çektiğini ve önem kazandığını belirterek şunları söyledi: "Her zaman yeni virüsler ortaya çıkıyor. Mesela HIV ile mücadele yöntemlerinde dünyada bir parça mesafe katedildi. Ülkemizde ise HIV pozitif insan sayısı giderek artıyor. Bu konuda daha uzmanlaşmaya ihtiyaç var. Daha çok çalışmaya ihtiyaç var. Bir yandan HIV ile uğraşırken, yepyeni virüsler ortaya çıkabiliyor. Bunları tanıyabilmek, tanı koyabilmek geniş kapsamlı düşünmeyi gerektiriyor."

YENİ SALGINLAR MASAYA YATIRILACAK

Önder Ergönül, bu yıl 17’ncisi düzenlenecek Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Kongresi’nde (Klimik 2015), yeni salgınlar ve enfeksiyonlar, aşı, seyahat tıbbı, toplum kökenli ve sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlar, HIV/AİDS ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kronik hepatitler, antibiyotik yönetimi gibi çok sayıda önemli başlığın masaya yatırılacağını belirtti. Kongre bugün Antalya’da başlıyor.

CHA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)