adscode

Hacettepe’li öğrenciler yol kapattı

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde eğitim yılı eylemle başladı.

Hacettepe’li öğrenciler yol kapattı
Kızılay-Çayyolu metrosunun açılmasıyla kampüse giden otobüslerin kaldırılmasına tepki gösteren öğrenciler, metro durağından kampüse giden 5 kilometre yolu yürüdü. Metro ile kampüs arasına servis yapan otobüsün yetmediğini belirten yaklaşık 3 bin öğrenci, Eskişehir yolunu bir süre trafiğe kapattı.

METRO İLK ÖNCE SEVİNDİRMİŞTİ

Yıllarca otobüs çilesi çektiklerini ve metro açıldığında da bir nebze olsun sevindiklerini söyleyen Uluslararası İlişkiler Bölümü 1. sınıf öğrencisi Emre, “Ulaşımın rahatlayacağını düşündük. Tabi bu işin bir ranta bağlanmış olduğunu, yeniden başka bir sömürüye dönüştüğünü yeni fark edebildik. Ve kitlesel bir şekilde eyleme dönüştü. Doğallığında gerçekleşti. Başta destek vermeyen ve kendini olaydan soyutlamaya çalışan öğrenciler de olayın boyutunu anlayınca destek verdiler” dedi.

Öğrencilerin bir diğer tepkisi de semt servislerinin kaldırılması. Önceleri ücretsiz olarak birçok semtten öğrenci getiren servisler, paralı hale getirilmişti. Metronun açılması gerekçesiyle belediye otobüslerinin kaldırılmasının ardından semt servisleri de kaldırıldı. Öğrenciler, “Sadece otobüsleri kaldırmakla kalmayıp semt servislerimizi de yasakladı belediye. Bu kadar saçma bir iş olamaz. Eğer okuldaki ilk senemiz olsaydı geri dönerdim herhalde” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)