adscode
adscode

Hastalıkları bir günde iyileştirecek yöntem

Bilim adamları ölümcül hastalıklara yol açan antibiyotiklere dirençli bakterilerle savaşmanın yolunu buldu. Antibiyotiklere eklenen bir madde bakteriyi yok edip hastayı ayağa kaldırıyor.

Hastalıkları bir günde iyileştirecek yöntem
Sağlık
Bazı hastalıklarda ilaç kullanarak kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz ama kimi hastalıklarda ilaçların hiçbir etkisi olmaz. Bu hastalık sizi yatağa mahkum edebilir, tıbbi müdahale gerektirebilir. Uzmanlara göre bu iki hastalık çeşidinin arasındaki en büyük farklardan birisi, hastalığın oluşmasına neden olan şeyin, yani bakterilerin türü. Birçok farklı türe sahip olan bakterilerin bazıları 'MRSA' olarak isimlendiriliyor. Bulaşıcı ve ömümcül hastalıklara yol açan MRSA'nın diğerlerinden farkı, antibiyotik gibi ilaçlara karşı bağışıklık geliştirmesi ve antikorlara karşı kendi savunma sistemini ayarlayabilmesi. Bu özelliğe sahip olan bakterilerin vücuttan dışarı atılması son derece güç olabiliyor çünkü vücuda giren ilaç, ancak doğru zamanlarda kullanıldığında bakterilere etki ediyor.

BAKTERİYE TAM İSABET

ABD'deki Merck Research Laboratories'deki bilim adamları, bakterilere uyum sağlama ve yaşamını devam ettirme özelliğini sağlayan bir madde keşfetti. Bu maddeyi devre dışı bırakan araştırmacılar, bakterilerin ilaçlara doğrudan maruz kalmasını sağladı.

TEK İLAÇ DÖNEMİ

Yeni teknik sayesinde ilaç etkisni kısa sürede gösteriyor, iyileşme süresi kısalıyor. Böylece normalde hastanede yatmayı gerektiren bazı hastalıklarda bile sadece ilaç alarak iyileşmek mümkün olacak.

Normal koşullarda bakterilerin hücre duvarını aşan antibiyotikler MRSA ile karşılaşıp etkisiz hale getirilir. Antibiyotikleri yeni keşfedilen madde ile birleştiren bilim adamları, bakterinin hücre duvarına iki farklı yönden saldırılmasını hedeflemiş. Tarocin A ve tarocin B isimli iki farklı maddeden oluşan yeni madde, bakterinin hücre duvarını farklı noktalardan vuruyor ve bakterinin savunma mekanizmasını etkisiz kılıyor. Böylece antibiyotik rahat bir şekilde bakteriyle savaşıyor.

Star

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)