adscode

Hayalleri kursaklarında kaldı...

Meslek yüksekokulu öğrencileri neredeyse hiç okula gitmeden mezun olacak. Bazıları okullarına seneye tekrar dönebilmek için dönemlerini bilerek uzatırken bazı öğrenciler hayallerinin çok farklı olduğunu dile getiriyor.

Hayalleri kursaklarında kaldı...
Eğitim
Güncelleme : 21-May-21 19:12


Birgün'den Meral DANYILDIZ'ın haberine göre; iki yıllık üniversiteye kaydını yaptıran öğrenciler bu sene neredeyse hiç okul yüzü görmeden mezun oluyor. Covid-19’un ülkede görüldüğü Mart 2020’den bu yana okullarına gidemeyen öğrenciler, hayallerinin çok başka olduğunu dile getiriyor. Öğrenciler yalnızca 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde okullarına gidebildi. İki yıllık bölümlerde okuyan ve neredeyse hiç okul görmeden mezuniyeti bekleyen öğrenciler BirGün’e konuştu.

 

HAYALLERİM KURSAĞIMDA KALDI

İstanbul’dan Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde okumak için giden Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğrencisi Ali Yılmaz, okula yalnızca bir dönem gidebildiğinin altını çizdi. Bir buçuk yıldır okuldan uzakta olan Yılmaz, seneye tekrar Ankara’ya gidebilmek için staj yapmadığını kaydetti. Yılmaz şunları aktardı: “Hayallerim vardı ama kursağımda kaldı. Çünkü salgın başladığında okulda daha yeniydim. Şu an ise mezun oluyorum. Aradan bayağı bir süre geçmiş. Sürecin bu kadar uzun olacağını tahmin etmemiştim asla. Ama çok da üzgünüm. Üzgün olduğum için okulumu uzatmayı düşünüyorum. Stajı bilerek yapmadım. Seneye Ankara’ya geri döneyim, pandemi biterse okuluma orada devam edeyim diye.”

BİR BUÇUK YILDIR TATİLDE GİBİYİZ

Yılmaz, pandemi sürecini şöyle anlattı: “Aşı bulunmuştu ve ümitlenmiştik. Biz yine iyi durumdayız çünkü bizim okul stajı önemsiyor. Bazı iki yıllık okullarda normalde staj yapmaları gerektiği halde pandemi nedeniyle okullar stajı da erteledi. Onun yerine ödev veriyorlar. Bir buçuk yıldır tatilde gibiyiz. Şu anda kampüste arkadaşlarımla oturuyor olmayı dilerdim.”

UZAKTAN EĞİTİMİN İÇİNE DÜŞTÜM

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde bu sene İş Sağlığı ve Güvenliği okumaya başlayan Ayşenur Ergin, okula hiç gitmeden uzaktan eğitimle baş başa kaldı. Dersleri kavrayabilmek için bir kaydı en az on kere tekrar etmek zorunda kaldığını dile getiren Ergin, şunları aktardı:

“Direkt online eğitimin içine düştüm. Açıkçası hiçbir şey öğrenemiyorum. En ufak ayrıntıyı kaçırmamam gerekiyor çünkü aksi takdirde hocalara özel olarak mesaj atmam gerekiyor. Ders esnasında hocaya sistemden yazdığımızda görmesi de zor. Üniversite ortamı derler, gezeceksin tozacaksın gibi. Eğlenceli bir yer bekliyordum ama pandemi dolayısıyla direkt uzaktan eğitime katılınca pek iyi olmadı. Amacım zaten okumaktı, üniversite mezunu olmaktı. Kampüste oturayım, muhabbet sohbet edeyim diyordum. Bu şekilde sadece sosyal medya bağımlısı olduk. Biraz daha aktif olmak isterdim. İlk dönem daha hevesliydim. Şimdi lisede gibiyim. Üniversitenin bir anlamı kalmadı. Pijamalarla oturup dersi dinliyoruz, ne kadar etkili olabilir ki?”

BÖLÜMÜMLE İLGİLİ HİÇBİR FİKRİM YOK

Pandemi döneminde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde okuyan ve daha sonra kaydını Ordu’ya aldıran Türkan Gümüşkaya, okula yalnızca bir dönem gittiğini ifade etti.

“Her genç gibi ben de üniversite hayatı yaşamak istiyordum” diyen Gümüşkaya, şöyle konuştu: “Yeni yerler keşfetmek, bir yerlere gitmek, özellikle tarihi açıdan gezmeyi çok istiyordum. Ama tabii gidemedim. Hepsi suya düştü. Bu sene de mezun oluyorum. Hiçbir şey öğrenemedim. Şöyle söyleyeyim, okuduğum bölümle ilgili hiçbir bilgim yok. Dikkatimi bir türlü toplayamıyorum. Kendimi hiçbir şekilde derslere veremiyorum. Uzaktan eğitim olmasına rağmen sabah 6’da dersim var. Bazen uyanıp da derse giremiyorum. Ara sıra uzaktan eğitim olduğu için girmiyorum bile. Muğla’dayken apartta kalıyordum. O kadar çok planım vardı ki. En basiti doğum günümde arkadaşlarımla birlikte olacaktık. Kampa gidecektik. Hiçbiri olmadı. Yazı bekliyorduk, yaz olmadan geldik.”

***

YÖK’ten aşı talebi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personel ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerin eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanmasını istedi.

YÖK'ün yazısında, şunlar kaydedildi:

"Özellikle başta sağlık olmak üzere uygulamalı eğitim alanlarından mezun olacakların meslek icralarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar üretmesi kuvvetle muhtemeldir. Buna göre, yükseköğretim kurumlarındaki akademik ve idari kadrolardaki personel ile örgün öğretimde okuyan öğrencilerimizin 2021 Eylül ayına kadar aşılanmalarının tamamlanması hususunda gereğini önemle arz ederim."


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)