adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

İRGİL’DEN ÖĞRENCİYE AF HATIRLATMASI

YÖK, Resmi Gazetede 18 Mayıs’ta yayımlanarak yürürlüğe giren öğrenci affına ilişkin yönetmeliği önümüzdeki hafta yayınlanacak. Öte yandan üniversitesi kapanmış ve eğitimi yarıda kalmış olanlar aftan yararlanmak…

İRGİL’DEN ÖĞRENCİYE AF HATIRLATMASI
Eğitim
TBMM Eğitim Komisyonu üyesi olarak üç yıldır öğrenci affı meselesini gündemde tutan, gerek kanun teklifi gerekse komisyon çalışmalarındaki önergeleriyle çaba harcayan CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, YÖK’le görüştüğünü ve öğrenci affına ilişkin yönetmeliğin önümüzdeki hafta yayınlanacağını söyledi.

Öğrencilere “Af çıksın diye üç yıl ter döktük, aman ha başvuru süresini kaçırmayın!” diye seslenen İrgil şu ifadelerde bulundu:

“YÖK’ün ifadesine göre öğrenci affı ile ilgili yönetmelik önümüzdeki hafta yayınlanacak. Öğrencilere tavsiyem bu yönetmeliği takip etsinler ve nasılsa başvuru süresi eylülde doluyor diye zaman harcamasınlar. O kadar uğraştık, yazık olmasın. Ayrıca bir önemli konu da okuduğu üniversitesi kapanmış olan ve eğitimini tamamlayamayan öğrencilerin durumu. Bu kişiler de aftan yararlanabileceklerini unutmamalı. YÖK’e sorduk ve dendi ki; kapanmış bir üniversitenin öğrencisi koordinatör üniversiteye başvurabilir ve aftan yararlanabilir. Ancak karıştırılmasın KHK ile kapatılmış olan değil, kapılarını kendisi kapatmış olan üniversiteden bahsediyoruz.”

REKTÖRLERİN YASA KARŞISINDA İNİSAYATİFİ OLAMAZ!

CHP’li İrgil ayrıca, 18 Mayıs’ta Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve kadroları 50/d’ye dönüştürülmüş ÖYP’lilerin yeniden 33/a kadrosuna atamalarını öngören yasanın da bazı rektörler tarafından umursanmadığını söyledi.

“Aldığımız duyumlara göre bazı rektörler ayak diretiyormuş. Kanunların önünde rektörlerin inisiyatifi yoktur ve olamaz” diyen İrgil, ÖYP’lileri de uyardı:

“33/a kadrosuna geri dönmek isteyen genç akademisyen arkadaşların yasanın yürürlüğe girdiği tarihe dikkat etmeleri gerek. Buna göre, 18 Haziran’a kadar başvuruda bulunmalılar.”

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)