adscode
adscode
adscode
adscode
adscode
adscode

İzmir'de Hava Ulaştırma Fakültesi Açıldı

Yıldırım, Selçuk'ta THK Üniversitesi Hava Ulaştırma Fakültesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, fakültenin 2014-2015 akademik döneminden itibaren öğretime başlayacağını söyledi.

İzmir'de Hava Ulaştırma Fakültesi Açıldı
Eğitim
THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, "Kendi uçaklarımızı kendimiz yapmayı, bakımını üstlenmeyi ve personelimizi yetiştirmeyi hayal ettik. Türk Hava Kurumu Üniversitesi bu hayali gerçekleştirmek için büyük bir adım attı" dedi.

Havacılık eğitiminin önemini anlatan Yıldırım, THK'nın 89. yılını kutladığını, bu yılda açacakları yeni meslek yüksekokulları ve fakültelerle havacılık ve eğitim alanlarına ciddi destek vereceklerini belirtti.
Yıldırım, "Kendi uçaklarımızı kendimiz yapmayı, bakımını üstlenmeyi ve personelimizi yetiştirmeyi hayal ettik. Türk Hava Kurumu Üniversitesi bu hayali gerçekleştirmek için büyük bir adım attı. Bu fakülte Ege'de kurulacak üniversitenin habercisi. Üniversitenin ismini Egeliler koyacak" diye konuştu.

Sektör altın çağını yaşıyor

İzmir Valisi Mustafa Toprak da ülkelerin gücünün beşeri ve sosyal sermayesiyle ölçüldüğünü, yüksek teknolojinin ülkeler için üstünlük aracı olduğunu, eğitimde, araştırma-geliştirmede başarı sağlamış ülkelerin dünya ekonomisini kontrol ettiklerinin görüldüğünü söyledi.
Son yıllarda yapılan yatırımlar ve sağlanan desteklerle Türk havacılık sektörünün altın çağını yaşadığını söyleyen Toprak, "Bunun bilimsel faaliyetlerle taçlandırılması gerekir. Sektör ülke genelinde lüks olmaktan çıkmış, yaygın kullanılır hale gelmiştir" dedi.

2023 hedefleri İzmir'le mümkün

Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalaması ancak ve ancak İzmir'le mümkündür" dedi.
11 yıllık bakanlık görevinde en çok havacılık alanında iş yaptığını anlatan Yıldırım, "hava yolunu halkın yolu" yaptıklarını belirtti. İç hatlarda 8.7 milyondan aldıkları yolcu sayısını 76 milyona çıkardıklarını anlatan Yıldırım, "Havacılık o kadar büyüdü ki bu büyüme ekonomimize büyük bir katkı sağladı. İnsanlar uçakla seyahat etmenin konforunun hızını yakaladı. 16 milyondan fazla vatandaşımız ilk defa uçağa bindi. Bizim nesil 20'li, 30'lu yıllardan sonra binebilirdi, şimdi bebekler bile uçakla seyahat edebilir hale geldi" diye konuştu.

Yıldırım, THK Üniversitesi'nin Ulu Önder Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" ülküsünü gerçek anlamda yerine getirecek önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi.

AK Parti İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu ise uçak mühendisi olduğuna değinerek, sivil havacılık alanının serbest rekabete açılmasıyla gelişme sağlandığını dile getirdi.

Açılışta THK Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ekip halk oyunu gösterisi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Çad uyruklu siyahi öğrenci de zeybek ve Ankara oyun havası eşliğindekli oyunu ilgi gördü.

Selçuk Belediye Başkanı Ülgür'den yazılı açıklama

Bu arada açılışa katılmayan Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür ise yaptığı yazılı açıklamada, fakültesi için talep edilen yeni derslik, laboratuvar, idari birimler gibi desteklerin Selçuk Belediyesi olanaklarıyla yapıldığını belirterek, şu açıklamalara yer verdi:
"Açılacak fakültenin eski bir bakan olan ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayına mal edilmeye çalışılması, çağdaş eğitim kurumları üzerinden siyasi sömürü yapılıyor olması kabul edilebilir davranış değildir."

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)