https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Kağıthane'de kod yazma ve robot tasarımı eğitimi

Kağıthane Belediyesi'nin ilçedeki yaşam beceri atölyelerinde öğrenciler, kod yazma, robot tasarımı ve programlama alanlarında eğitim alıyor.

Kağıthane'de kod yazma ve robot tasarımı eğitimi
Kodlama
Kağıthane Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, belediye, çocukların kendilerini geliştirmesi için kurduğu yaşam beceri atölyelerinde geleceğin başarılı nesillerini yetiştiriyor.

İlçedeki yaşam beceri atölyelerinde öğrencilere, uzman eğitmenler eşliğinde kod yazma, robot tasarımı ve programlama konusunda bilgi veriliyor.

Her yıl bahar-kış-yaz dönemlerinde olmak üzere 3 dönem hizmet veren yaşam beceri atölyelerinde ücretsiz eğitim alan çocuklar, problem çözme ve yaratıcı düşünme yönlerini geliştirirken, bilgi ve potansiyellerini yaşama en etkin biçimde aktarma becerisi kazandı.

Harmantepe Yaşam Beceri Atölyesi Robot Sınıfı öğrencileri de aldıkları eğitim sayesinde mühendislik için ilk adımlarını atmaya başladı.

Eğitimler yarıyılda da devam etti. Oyun çağındaki çocuklar atölyelerde robot yaparak hem eğleniyor hem de sosyalleşerek geleceğe hazırlanıyor.

Atölyede eğitim alan 14 yaşındaki Eren Oruç'un makinelere olan merakı küçük yaşta başladı. Önce evde oyuncak arabalarını söküp yeniden birleştirdi, daha sonra Harmantepe Yaşam Beceri Atölyesi’ne gelerek kendini daha da geliştirdi, engellilerle yaşlılar için robotik kol ve ultra sensörlü otomatik ileri-geri gidebilen oyuncak araba yaptı.

Makine mühendisi olmak isteyen Oruç, "Ultra sensörlü otomatik ileri-geri gidebilen oyuncak araba geliştirilip sanayide kullanılabilir. Ray sistemiyle araba taşımacılığı yapılabilir. Elimizde sınırsız bir imkan var. Ne icat ederseniz, o gerçekleşir." diye konuştu.

14 yaşındaki Berkan Sevil ise atölyede en çok robot tasarlamaktan keyif aldığını ifade ederek, "El-göz koordinasyonumuz gelişti, bilgisayar programlamayı ve bilgisayar dilini öğrendik, farklı tasarımlar yaparak robotlarla tanıştık. Burası geleceğimiz için bize çok güzel bir kapı oldu. Burası olmasaydı hiçbir şey yapamazdık. Yeni insanlar tanıdım ve lise öğrenimim için de büyük katkı sağladı." dedi.

Robot Sınıfı Eğitmeni Ömer Nurcan da atölyenin çocuklar üzerindeki olumlu etkisine ilişkin şunları anlattı:

"Çocukların sokakta değil bu atölyelerde büyümesini istiyoruz. Çocukların yeteneklerini ortaya çıkarıyoruz. Elektrik, elektronik, mekatronik ve tasarım bilgilerini ve yeteneklerini gün yüzüne çıkarıyoruz. Çocuklara geleceğin dili olan kodlamayı 12-13 yaşında öğretiyoruz. Burası çocukların lise ve üniversite hayatına ön hazırlık oluyor. Ülkemize de yardımcı oluyoruz. Geleceğin mühendislerine ilk adımlarını bu atölyede atıyoruz."


AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)