adscode

Kayanın tepesinde uzaktan eğitime uzak

Kars’ın Arpaçay İlçesi Taşköprü Köyü’nde telefon ve internetin çekmemesi nedeniyle öğrenciler uzaktan eğitime erişemiyor.

Kayanın tepesinde uzaktan eğitime uzak
Eğitim
Güncelleme : 24-Dec-20 16:56

İnternet alt yapısının olmadığı 40 haneli köyde, 100 kişi yaşıyor. Hiçbir operatörün soruna çözüm bulmadığı köyde kimse interneti kullanamıyor. Öğrenciler, kayanın tepesinden derse girmek zorunda kaldıklarını söylüyor.

ŞEBEKE İSTİYORUZ

Derslerden geri kaldığını söyleyen bir öğrenci, “Doktor olmak istiyorum ama internet çekmediği için derslere giremiyorum. Konulardan çok geri kaldım. Derslere ve internete girmek istiyoruz” dedi.

Zor şartlarda ders çalıştıklarını söyleyen bir diğer öğrenci ise şunları söyledi: “Ben de bu kıyamette ders çalışmaya çalışıyorum. Evde internet çekmediği için otların, kayanın tepesinde, öyle internete girebiliyoruz. Öğretmenler diyor ki ‘Söylediğimi not edin’. Biz bir elde telefon mu tutalım, yoksa yazı mı yazalım? Her köye şebeke geliyor da bu köye neden gelmiyor? Kışın da ellerimiz dona dona giremiyoruz canlı derslere. O yüzden biz de köyümüze şebeke istiyoruz.’’


5 DERS ALTTAN

Üniversite eğitimi alan bir öğrenci de “Ben üniversitede okuyorum sınavlara giremiyorum. Haberim olmuyor, 5 tane dersi alttan almak zorunda kaldım” diye konuştu.

İnternetin yalnıza bölgedeki prefabrik evde çektiğini söyleyen bir veli, şunları dile getirdi: “İki tane çocuğun ders çalışması için sadece telefonun çektiği yer burası. Hiçbir operatörden bir yanıt alamadık. Çocuk telefonu buraya bırakıyor. Telefon orada, çocuk camın kenarında orada soğukta ders çalışmaya çalışıyor. Her evde 2-3 öğrenci var. Altyapı karşıdaki köylerin hepsinde var, bir tek burada yok. Kime müracaat ettiysek yok. Ancak telefonun acil arama modundan ambulansı ararsan bir sonuç alabilirsin.”

ANKA


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)