adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

LGS'de başarılı olmak için ALES'e bakın!

600'e yakın okula yerleştirmede kullanılacak LGS'de, kaldırılan TEOG benzeri sorular yer almayacak. Uzmanlar, yorum yapabilme, akıl yürütme, analiz -sentez ve çıkarım yapabilme becerilerini ölçecek sınava…

LGS'de başarılı olmak için ALES'e bakın!
Sınavlar
Milli Eğitim Bakanlığı, 1 milyondan fazla öğrenciyi yakından ilgilendiren Liselere Giriş Sınavı (LGS) için hazırlanan örnek soruları geçtiğimiz ay açıklamış ve sorular zor bulunarak eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Peki çok eleştirilen ve eski sınav sorularına benzemeyen bu yeni sınava öğrenciler nasıl hazırlanacak? Uzmanlar yeni LGS sorularının ölçmeye değil seçmeye yönelik hazırlandığını vurguluyor.

Eğitimci Hatice Yılmaz, "Ölçmeye yönelik sorular belirli bir konuya ait kazanımların öğrenci tarafından ne kadar öğrenildiğini ölçmeye yöneliktir. Seçmeye yönelik sorular ise öğrencinin tüm bilgi birikimini kullanarak yorum yapabilme, akıl yürütme, analiz -sentez ve çıkarım yapabilme becerilerini ölçmeye yöneliktir. Uzun paragraf soruları öğrencinin doğru, düzgün anlamlı okuma ve okuduğunu anlayıp yorumlama becerisinin güçlü olmasını gerektirir. Sayısal alandaki Matematik ve Fen Bilimleri soruları da okuma, anlama, yorumlama ve çıkarım yapmaya ek olarak problem kurgulama, işlem yapabilme, bilimsel kavramların anlamlarını bilme ve grafik okuma becerileri gerektiriyor. Sorular ayrıca öğrencinin disiplinler arası ilişki kurmasını gerektirecek özellikler de taşıyor." diyor.

600'e yakın fen, Anadolu ve proje okulları ile yabancı özel liselere yerleştirmelerde kullanılacak sınava hazırlanmak için öğrencilerin ezberleyerek çalışma stilinden uzak durmaları gerekiyor. Yılmaz'a göre, Lise Giriş Sınavında soru tiplerinin çözümünü ezberleyerek başarılı olma şansı yok. 

OKUMA ALIŞKANLIĞI ŞART

Eğitimci Hatice Yılmaz, 2 Haziran'da yapılacak sınava hazırlanmak için yapılması gerekenleri ise şöyle sıralıyor:

Böyle bir sınavda öğrencilerin bilgileri ya da soru tiplerinin çözümünü ezberleyerek başarılı olma şansı yoktur. Bu nedenle öğretim yılı boyunca işlediğiniz her ünite ve konuyu anlayarak öğrenip, detayları ile kavramayı ilke edinin.

Her gün düzenli olarak bilimsel dergi, öykü, roman, şiir gibi farklı yazı türlerinde okuma alışkanlığı edinin.

Okurken anlamını bilmediğiniz sözcüklerin anlamını mutlaka sözlükten bulun. Sözcük hazinenizi geliştirmek için her gün 10 dakika sözlük taraması yapın.

Herhangi bir ünite ile ilgili konuyu çalışmaya başlamadan önce ünite ile ilgili kavram haritası çıkarını ve konuyu kavram haritasındaki sıralamayı gözeterek öğreniniz.

TEOG KAYNAKLARI DEĞİL, ALES KAYNAKLARI

Kaynak olarak TEOG türü sınav soruları çözmenin size faydası olmayacak. Sınava etkin hazırlanmak için öncelikle ders kitabınızdaki resim altları, deney açıklamaları dahil tüm bilgileri öğrendiğinizden emin olun.

Mutlaka bir kaynak ihtiyacı hissederseniz eski yılların YGS ve ALES sorularını örnek alabilirsiniz. Ayrıca kendiniz, ben olsaydım bu konuda ne sorardım, başka ne sorardım, daha başka ne sorardım sorularını sorarsanız sınav sorularını yakalayabilirsiniz.

Bu tür bir sınava hazırlanırken akıl yürütme ve çıkarım yapma becerinizi geliştirmek için gerekirse bir sorunun çözümü için bir saat tüm çözüm yollarını deneyin. Böyle bir çalışma size o dersle ilgili tüm bilgi birikiminizi tekrar ettirecektir.

Sabah

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)