adscode
adscode

LYS'nin Katılımı En Yüksek Oturumu Terletti

Öğrenci Seçme ve Yetişme Merkezi’nin (ÖSYM) düzenlediği Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) Matematik sınavı (LYS-1) 14 Haziran 2015 (bugün) tarihinde Türkiye genelinde toplam 779 bin 281 üniversite adayının…

LYS'nin Katılımı En Yüksek Oturumu Terletti
Sınavlar
Öğrenci Seçme ve Yetişme Merkezi’nin (ÖSYM) düzenlediği Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) Matematik (LYS-1) 14 Haziran 2015 (bugün) tarihinde Türkiye genelinde toplam 779 bin 281 üniversite adayının katılımıyla gerçekleşti.

2 bin 555 binada, Türkiye saati ile 10:00’da başlayan sınav tek oturumda uygulandı ve 135 dakika sürdü.

Sınavda öğrenciler Matematik ve Geometri sorularına yanıt verdi.  

Uğur Okulları Akademik Kurul üyeleri sınavı değerlendirdi:
 
Uğur Akademik Kurul Başkanı Adil Kurt:
 
LYS’nin katılımı en yüksek oturumu olan LYS 1 Matematik-Geometri sınavı sona erdi.
Sınavdan çıkan öğrencilerden elde edilen bilgilere göre, son yıllardaki matematik geometri sınavlarında olduğu gibi, uzun çözüm gerektiren soruların sorulduğu, öğrencilerin zamanı kullanmada sorun yaşadıkları, soruların çözümünü yetiştirmede zorlandıkları görülmektedir. Öğrencilerin boş bıraktıkları soruların da bulunması sınavda zorlandıklarının göstergesidir.
Bu durum göstermektedir ki, öğrenciler LYS’ ye hazırlanırken derslerle ilgili bilgi alt yapısını sağlam, eksiksiz oluşturmalı, farklı soru tipleriyle hızlı çözme, zamanı iyi kullanma konusunda çalışmalar yapmalıdırlar.
MF puan türleriyle tercih yapacak öğrencilerin katılacağı Fen bilimleri sınavı 20 Haziran 2015 Cumartesi günü, TM puan türleriyle tercih yapacak öğrencilerin katılacağı Edebiyat - Coğrafya 1 sınavı            21 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olup, öğrencilerin bugünkü sınavın etkisinden olabildiğince çabuk çıkarak Fen Bilimleri ya da Edebiyat Coğrafya sınavı için son çalışmalarını yapmaları gerekmektedir.

Uğur Akademik Kurul Matematik Üyesi Nilda Kiraz:
Bugün uygulanan Matematik ve Geometri sınavında öğrencilerimizden aldığımız duyumlara göre müfredat dışı herhangi bir soru sorulmamıştır.
4 yıllık lise müfredatına göre konuların dağılımı yapıldığında sayılar konusunun işlemlerinin uzun olduğu, türev ve integral konularından çıkan soruların ise yorum ve işlem bakımından zorladığı bilgisi alınmıştır.
Bunların dışındaki konulardan beklenen tarzda ve zorlukta soru geldiği anlaşılmaktadır.
Geometri sınavında uzay-geometri konusundan sorulan soruların önceki yıllara göre sayıca daha fazla olduğu ve genel olarak geometri sınavının zor bir sınav olduğu görülmüştür.

Uğur Kariyer Merkezi Direktörü Nazik Kösegil:
Matematik – Geometri (LYS 1)  oturumuna MF 1, MF 2, MF 3, MF 4, TM 1, TM 2,TM 3 puan türüne göre öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edecek adaylar katıldı. Önümüzdeki hafta bu sınava katılan adaylardan MF 1, MF 2, MF 3, MF 4 puan türüne göre öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edecek adaylar Fen Bilimleri (LYS-2) sınavına; TM 1, TM 2,TM 3 puan türüne göre öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edecek adaylar ise Edebiyat-Coğrafya 1 (LYS-3) sınavına katılacak. Eğer aday hem MF 1, MF 2, MF 3, MF 4 hem de TM 1, TM 2,TM 3 puan türüne göre öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edecek ise her iki oturuma da katılmak zorunda. Dolayısıyla LYS-1, hem MF hem de TM puanlarının oluşumunda tek başına yeterli değildir. Adayların önümüzdeki hafta yapılacak LYS-2 ve LYS-3 oturumlarını düşünmeleri, her iki oturumun sonucuna göre puanlarının ve sıralamalarının oluşacağını dikkate almaları gerekmektedir. Önümüzdeki bir haftayı öğrenciler yine deneme çözerek ve eksikliklerini kapatmaya çalışarak geçirmeliler. bu hafta içerisinde olumsuz düşüncelerden uzaklaşılmalı, tüm enerji sınav hazırlığına ayrılmalıdır.
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)