adscode

MEB’den 'Grev Yapan Öğretmenleri Bildirin' Talimatı

MEB, okulu boykot eden kamu görevlilerinin, kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle bakanlığa bildirilmesini istedi.

MEB’den 'Grev Yapan Öğretmenleri Bildirin' Talimatı
MEB

DİSK, KESK VE TMMOB'nin çağrısıyla dün Doğu ve Güneydoğu’da uygulanan sokağa çıkma yasakları karşı yapılan iş bırakma eyleminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okullara talimat gitti.

Sputnik'teki habere göre, MEB, öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen, öğrenci ve velileri okulu boykot etmeleri yönünde teşvik eden, görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyip meri mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle bakanlığa bildirilmesini istedi.

'SENDİKAL HAKLARIN KULLANIM SINIRLARI AŞILIYOR'

MEB Rehberlik ve Denetim Başkanlığı tarafından illere, 'Eğitim Hakkını Engelleyici Eylemler' başlığıyla gönderilen yazıda, kamu personelinin yasal hakları çerçevesinde yapabileceği ve yapamayacağı faaliyet ve eylemlerle Anayasa'nın ilgili maddeleri ve sendikal hakları düzenleyen sözleşme hükümleri hatırlatıldı.

Bakanlığın yazısında, şöyle denildi:

"Son zamanlarda bazı sendika ve konfederasyonların güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesini de bahane ederek boykot ve mevzuatla belirlenmiş görevleri yapmama şeklinde eylem kararı almaları, sendikal hakların kullanımı sınırlarını aşıp eğitim çağındaki bireylerin eğitim alma hakkının engellenmesi durumunu ortaya çıkarmaktadır. Öğrencilerin eğitim hakkını engelleyen, öğrencileri ve velileri okulu boykot etmeleri yönünde teşvik eden, görev ve yükümlülüklerini yerine getirmeyip meri mevzuata aykırı eylemlerde yer aldığı belirlenen kamu görevlilerinin, kanıtlayıcı bilgi ve belgelerle Bakanlığımız Rehberlik ve Denetim Başkanlığına bildirilmesi hususunda gereğini arz/rica ederim."


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)