adscode
adscode
adscode
adscode

MTSKS soruları işaret diline çeviriliyor

Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları'nda (MTSKS) işitme engelli adayların sınav sorularından kaynaklı engellerini ortadan kaldırmak amacıyla soruların işaret diline çevrilmesi ve video çekimlerinin…

MTSKS soruları işaret diline çeviriliyor
Eğitim
MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları'nda (MTSKS) işitme engelli adayların sınav sorularından kaynaklı engellerini ortadan kaldırmak amacıyla soruların işaret diline çevrilmesi ve video çekimlerinin yapılması için çalışma başlatıldı.

MTSKS soruları işaret diline çeviriliyor

Bilindiği üzere işitme engelli adayların bazı cümleleri anlayabilmeleri, ancak jest ve mimiklerle bütünleştiği taktirde mümkün olabiliyor.

Bu kapsamda, e-sınav uygulaması yazılımının  iştme engellileri tanımlayacak niteliğe kavuşturulması işlemleri tamamlandı.  Yüzlerce sorunun ise, işaret diline çevrimi gerçekleştirilerek videolu çekimi yapıldı.

Ayırca, MTSKS e-sınav uygulama kılavuzunun işaret diline çevrilmesi ile soruların işitme engellilerin anlayacağı ek ve köklere göre yeniden yazılması çalışmaları devam ederken,  e-sınavda işitme engeli tanımlanmış adaylara soruların işaret diliyle videolu anlatımlarının da gösterilebilmesi çalışmaları sürüyor.

Yapılan çalışmayla, 2016 yılında açılması planlanan 17 ildeki e-sınav salonlarında işitme engelli adayların Ankara'ya gelmek zorunda kalmadan sınava alınabilmeleri sağlanacak.

Daha önce sadece Ankara'da işaret dili bilen gözetmeler eşliğinde sınava girebilen işitme engelli adaylar, böylece kendilerine en yakın ildeki e-sınav salonunda sınava girebilecek. Bu uygulamayla engellilerin bir engeli daha ortadan kaldırılmış olacak.

İşaret diline çevrilebilen ilk sanal sınav uygulaması ise bu yılın Nisan ayı içerisinde yapılması  planlanıyor.
 
AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)