adscode

Müziğin ustalarını gelecek nesillere öğrenciler aktaracak

AKÜ Devlet Konservatuarı'nda hazırlanan albüm ve kitapla, Türk müziğine emek vermiş isimlerin gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor

Müziğin ustalarını gelecek nesillere öğrenciler aktaracak
Eğitim
AKÜ Devlet Konservatuarı öğretim görevlileri Ürer ve Kul ile müzik öğretmeni Öztürk tarafından hazırlanan albüm ve kitapla, Türk müziğine emek vermiş isimlerin gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuarı öğretim görevlileri Uğur Erdem Ürer ve Burhan Kul ile Ankara Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) müzik öğretmeni Ertürk Öztürk, Itri'den Sultan Üçüncü Selim'e, Aşık Veysel'den Neşet Ertaş'a Türk müziğine emek vermiş isimleri gelecek nesillere aktarmak amacıyla albüm ve kitap hazırladı.

Türkiye genelindeki BİLSEM öğrencilerinin görev aldığı "Müziğin Mimarları" projesinin tanıtımı, ünlü sanatçıların da katılımıyla İstanbul ve Ankara'da gerçekleştirilen konserlerle yapıldı.

Proje kapsamında, Türk müziğine emek veren Abdulkadir Meragi, Itri, Sultan Üçüncü Selim, İsmail Dede Efendi, Hacı Arif Bey, Tanburi Cemil Bey, Aşık Veysel, Sadettin Kaynak, Celal Güzelses, Hisarlı Ahmet, Alaattin Yavaşca, Avni Anıl, Nida Tüfekçi, Hacı Taşan, Aşık Daimi, Çekiç Ali, Ali Ekber Çiçek, Neşet Ertaş, Cinuçen Tanrıkorur ve Aşık Mahsuni Şerif'e ait eserler, öğrenciler tarafından seslendirilerek stüdyo ortamında kayda alındı.

Ayrıca, söz konusu isimleri genç kuşaklara aktarmayı amaçlayan bir de kaynak kitap hazırlandı.

Projenin koordinatörü Ertürk Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 22 yıllık meslek yaşamındaki gözlemleri sonucunda böyle bir proje hazırlamaya karar verdiğini söyledi.

Çalışmanın, öz müziğinden uzaklaşan gençlere yeniden bu müziği sevdirmek için yapıldığını anlatan Öztürk, "Müziği çağdaşlaştırmak adına pek çok batı müziği bestecisinin hayatlarının anlatıldığı, onlar adına özel köşeler yapıldığı ilköğretim okullarımızda, kendi müziğimizin kahramanları ne yazık ki yeterince tanıtılıp evlatlarımıza anlatılamamıştır." dedi.

"Amacımız geleneksel müziğimizin mimarlarını yeni yetişecek nesle aktarmak"
Geleneksel müziğe 800 yıldır müzik adamı ve besteci sıfatıyla hizmet eden şahsiyetleri, ilköğretim çağındaki çocuklara, bugüne kadar yayınlanmamış hüviyette kaynak bir kitap oluşturarak tanıtmak istediklerini vurgulayan Öztürk, şöyle devam etti:

"Bu proje aslında vatanına, milletine, öz değerlerine, geleneklerine bağlı bireyler olma yolunda müziğin araç olarak kullanılması, kültürümüze ve değerlerimize sahip çıkılması, müziğin bize mihmandarlık yapması noktasında önemli adımdır. Amacımız, geleneksel müziğimizin mimarlarını, yeni yetişecek nesle aktarmak, beğenileri henüz gelişmekte olan evlatlarımıza kendi kültürlerinin gerçek kahramanlarını tanımalarını sağlamaktır. Müzikte yetenekli evlatlarımız için bu önemli şahsiyetlerin yaşamlarının örnek teşkil etmesini sağlamak, eğitim hayatlarında yeni bir ufuk açmaktır." 

AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)