adscode
adscode
adscode

Nitelikli Okullar’dan Nitelikli Yatırımcı’ya

Bir önceki Milli Eğitim Bakanımız, sınavla öğrenci alan okulları “Nitelikli Okullar” diye tanımlamış ve kıyamet kopmuştu.

Nitelikli Okullar’dan Nitelikli Yatırımcı’ya
Milliyet Diyalog

Öylesine yoğun tepki geldi ki bir daha bu ifade kullanılmadı...


Bir tanıdı-ğımız dün üç kuruş parasını vadeli bir fona yatırmak istediğinde, “Kesinlikle olmaz, çünkü siz ‘Nitelikli Yatırımcı’ değilsiniz” denmiş.

Bana anlatınca, muhtemelen bir dil sürçmesi olmuştur ya da doğru kelimeyi bulamamışlardır deyip, ilgili banka şubesini aradım, olayın iç yüzünü öğrenmeye çalıştım... Yaşananları anlatıp, “Herhalde bir yanlış anlama söz konusu” dedim.

Kendilerinden çok emin bir şekilde, “Hayır, mevzuat böyle, o kadarcık parayla Nitelikli Yatırımcı olunmaz ve istediği fondan alım yapılmaz” deyince, bu kez şoke olma sırası bana geldi.

“Nasıl yani? Şimdi siz bir milyonu olmayana ‘Niteliksiz Yatırımcı’ mı diyorsunuz? Bir milyon lirası olmayanı ciddiye almıyor musunuz, parası çok olana daha kârlı fonlar, az olana sıradan fonlar ya da sıradan faiz mi veriyorsunuz?” diyecek oldum, bu kez onlar savunmaya geçti.

“Bizim açımızdan böyle bir durum ya da böyle bir benzetme yapmak mümkün değil. Bizim için bütün müşterilerimiz aynı. ‘Nitelikli Yatırımcı’ tanımlamasını da yapan biz değil, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK” dediler. Onunla da yetinmeyip, BDDK mevzuatları içerisinden aşağıdaki tanımı bulup gönderdiler.

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)