adscode

O soru Meclis gündeminde: “TEOG Unutuldu Mu?

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, TEOG’un kaldırılmasının ardından yaşanan belirsizliği Meclis gündemine taşıdı.

O soru Meclis gündeminde: “TEOG Unutuldu Mu?
Eğitim
Milli Eğitim Bakanı’na seslenen Adıgüzel, “Akşamdan sabaha alınan, hiçbir istişareye gerek duyulmadan, tek bir kişinin aldığı bir kararla TEOG kaldırıldı. Aradan 44 gün geçti ama bugün olmuş, kamuoyu hala 1,2 milyon öğrencinin liselere nasıl yerleşeceğini bilmiyor. ‘Bu hafta açıklanacak’ şeklindeki arkası gelmeyen açıklamalarla kamuoyunu daha ne kadar oyalayacaksınız?” diye sordu.

“Cumhurbaşkanı’na Gafil Avlanan MEB Sessiz”

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) kaldırılmasına rağmen, yeni sistemin hala açıklanmamış olmasını Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde Adıgüzel, yeni sistemin ne zaman açıklanacağını sordu. Adıgüzel, “Liselere nasıl girileceği sorusu 44 gündür yanıtsız. Milyonlarca öğrenci, veli ve eğitimci endişe içinde haftalardır, Hükümet’ten net bir açıklama bekliyor. Cumhurbaşkanı’na gafil avlanan MEB’e ise sessizlik hakim. Hazırlıksız, plansız, programsız bir şekilde sistemde gidilen bu değişikliğin yarattığı mağduriyetler nasıl telafi edilecek?” diye sordu.

“AKP Yine Kendi Bildiğini Okuyor”

Adıgüzel, “TEOG’un yerine gelecek yeni sistemin de diğerleri gibi yeni sorunlara gebe olduğu çok açık. Çünkü iktidara geldiği günden bugüne, sayısız defa eğitim sisteminde değişikliğe gitmiş olmasına rağmen başarıyı bir türlü yakalayamayan AKP, bugün yine üniversitelere, sivil topluma, muhalefete kulak vermeden kendi bildiğini okuyor. ‘Yaptım, oldu’ zihniyetinin faturası ise; ülkenin çocuklarına, gençlerine ödetiliyor” dedi.

“Çocuklar Kayıp Nesil Olma Tehdidi ile Karşı Karşıya”

Dünya Ekonomik Formu verilerine göre; eğitimde kalitede Türkiye’nin 145 ülke içinde 104. Sırada olduğuna vurgu yapan Adıgüzel, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Örneğin; OECD’nin geleceğin bilim adamlarının hangi ülkelerden çıkacağını araştırdığı raporunda, Türkiye listenin en son sırasında yer alıyor. Bu basit veri bile bize, Türkiye’deki çocukların ‘kayıp nesil’ olma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Çünkü çağın gerisinde kalan bu eğitim sistemiyle; çocuklarımızın, gençlerimizin küresel platformlarda yaşıtlarıyla rekabet edemeyeceği gün gibi açık”.

Adıgüzel, soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

TEOG’un yerine getirilecek yeni sistemi ne zaman açıklayacaksınız? Her hafta yaptığınız “Bu hafta açıklanacak” algısı yaratan arkası gelemeyen açıklamalarla kamuoyunu daha ne kadar oyalamayı düşünüyorsunuz?
Eğitim sisteminin başındaki kişi olarak, bu konuya ne zaman el atacak, kamuoyunun endişelerini ne zaman gidereceksiniz?
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının ardından 45, TEOG’un 19 Eylül’de resmi olarak kaldırılmasının ardından 44 gün geçmesine rağmen; milyonlarca öğrenci, veli ve eğitimci yeni sisteme ilişkin sizin yapacağınız açıklamalara kilitlenmişken, sizin bu sessizliğinizin gerekçesi nedir?
Hazırlıksız, plansız ve programsız bir şekilde sistemde gittiğiniz bu değişikliğin yarattığı mağduriyetleri nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz?

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

Onursal ADIGÜZEL

İstanbul Milletvekili

 

 

Akşamdan sabaha alınan, hiçbir istişareye gerek duyulmadan, tek bir kişinin aldığı bir kararla Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) kaldırılmasının ardından bir ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen; bugün itibariyle 1 milyonu aşkın öğrencinin liselere nasıl gireceği sorusu hala yanıtsız. 44 gündür devam eden belirsizlik, özellikle 8. sınıfta okuyan 1,2 milyon öğrenci ile birlikte milyonlarca veli ve eğitimciyi derinden etkilemektedir. Öğrencisi, velisi, eğitimcisiyle milyonları etkileyen bir değişikliğin ardından, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sessiz tutumu, hazırlanan yeni sisteme ilişkin farklı iddiaların ortaya atılması var olan endişeleri derinleştirirken; ülkeyi yönetenlerin milyonlarca çocuğumuzun geleceğini belirleyecek ve etkileyecek böylesi bir duruma ilişkin resmi bir açıklama yapmaktan aciz tutumu var olan endişeleri derinleştirmektedir. Yetkililerin bu tutumu aynı zamanda Hükümet'in vatandaşa yönelik duyarsız bakış açısının da bir göstergesi olarak ele alınmaktadır.

 

Bu çerçeveden hareketle;

 

  1. TEOG’un yerine getirilecek yeni sistemi ne zaman açıklayacaksınız? Her hafta yaptığınız “Bu hafta açıklanacak”algısı yaratan arkası gelemeyen açıklamalarla kamuoyunu daha ne kadar oyalamayı düşünüyorsunuz?

  2. Eğitim sisteminin başındaki kişi olarak, bu konuya ne zaman el atacak, kamuoyunun endişelerini ne zaman gidereceksiniz?

  3. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasının ardından 45, TEOG’un 19 Eylül’de resmi olarak kaldırılmasının ardından 44 gün geçmesine rağmen; milyonlarca öğrenci, veli ve eğitimci yeni sisteme ilişkin sizin yapacağınız açıklamalara kilitlenmişken, sizin bu sessizliğinizin gerekçesi nedir?

  4. Hazırlıksız, plansız ve programsız bir şekilde sistemde gittiğiniz bu değişikliğin yarattığı mağduriyetleri nasıl telafi etmeyi düşünüyorsunuz?


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)