adscode

Öğretmenler 'saygınlığımız yok' diyor

Yaklaşık 900 bin öğretmen pek çok sorunla karşı karşıya. Eğitim sendikaları öğretmenlerin mesleki tatmininden, ekonomik şartlarına kadar pek çok başlıkta araştırma ve anket sonuçları yayınladı.

Öğretmenler 'saygınlığımız yok' diyor
Eğitim
Sonuçlara göre öğretmenler en çok geçim sıkıntısından, mesleklerine olan saygınlığın azalmasından şikayetçi.

Öğretmen maaşları sorunların başında geliyor. Bugün mesleğe yeni başlayan bir öğretmen ayda yaklaşık 2 bin 635 TL, 35 yıllık bir öğretmen ise 3050 TL maaş alıyor. Eğitim İş, öğretmenlerin ekonomik durumları ile ilgili bir araştırma yaptı. 43 ilde 707 öğretmenle görüşülerek yapılan araştırmaya göre öğretmenlerin yüzde 83'ü gelirini yetersiz buluyor. Yüzde 75'i borçları nedeniyle mesleki veriminin düştüğünü söylüyor. Gelir yetersizliği nedeniyle motive olamadığını söyleyen öğretmenlerin oranı yüzde 73. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 52'si de görevden alınma korkusu yaşıyor.

Öğretmenin ek işi özel ders

Türk Eğitim-Sen de 25 bin 288 öğretmenin katıldığı bir anket çalışması yaptı. Anket sonuçlarına göre öğretmenlerin yüzde 83'ünün bankalara borcu var. Öğretmenlerin yüzde 25,7'si ek iş yapıyor. Ek iş yapanların yüzde 25,1'i özel ders veriyor, yüzde 14'ü etüt-kurs merkezlerinde çalışıyor, yüzde 8,2'si pazarlama, yüzde 3,3'ü pazarcılık, yüzde 2,8'i boya-badana/tamirat işleri yapıyor.

Tatil yeri memleket

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 46,2'si memlekette, yüzde 10,3'ü otelde, tatil köyünde, yüzde 3,6'sı akrabalarının yazlığında, yüzde 1,6'sı kendi yazlığında tatil yapıyor. Yüzde 72,6'sının ise tatil bütçesi yok.

Mülakatla atanmayı yanlış buluyorlar

Araştırmaya katılanların yüzde 95.2'si öğretmenlerin sözleşmeli, yüzde 95,8'i öğretmenlerin mülakatla atanmasını yanlış buluyor. Mülakata karşı çıkan öğetmenlerin yüzde 54,8'i torpilli olanların atandığını düşünüyor.

Mesleğin saygınlığına dair inançları azalıyor

Eğitim Bir Sen de 26 ilde 3 bin 34 öğretmenle görüşerek öğretmenlik mesleği ve mesleğin statüsünü araştırdı. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 37,7'si, yeniden meslek seçse yine öğretmenliği seçeceğini söylüyor. Yüzde 33,2'si ise öğretmenlik yerine başka mesleği seçeceğini ifade ediyor. Araştırmaya kayılan öğretmenlerin yüzde 29,1'u ise kararsız.

Öğretmenlerin yüzde 23,3'ü, "öğretmenlik mesleği ile ilgili yapmak durumunda olduğum faaliyetler bana zevk vermiyor" ifadesine katıldığını belirtirken, yüzde 21,4'ü kararsız olduğunu söylüyor. Öğretmenlerin yüzde 48'i öğretmenlik yaptıkça mesleğin saygınlığına yönelik inancının azaldığını söylüyor. Yüzde 78,1'i öğretmenlerin yaptığı işin değerinin anlaşılmadığını düşünüyor.

"Çocuğumun öğretmen olmasını desteklemem"

Öğretmenlerin yüzde 42,3'ü, çocuğunun öğretmen olmasını desteklemeyeceğini söylüyor. Yüzde 38,9'u, öğretmenlik mesleğinin itibarının ve imajının düzelmeyecek kadar yıprandığını ifade ediyor. Yüzde 54'ü devletin, yüzde 52,7'si toplumun öğretmenlere yeterince değer vermediği görüşünde.

"Eğitim politikalarının şekillenmesinde etkisisiz"

Araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 30'u, okul içerisindeki birçok süreçte bireysel olarak inisiyatif almakta zorlandığını dile getirirken, yüzde 54'ü, öğretmenlerin merkezden verilen kararların pasif uygulayıcısı olduğunu belirtiyor. Yüzde 53,1'i, eğitim politikalarının şekillenmesinde etkilerinin olmadığını düşünüyor. Mesleki gelişimle ilgili de sıkıntıları var. Öğretmenlerin yüzde 50'si hizmet içi eğitim için yapılan çalışmaların yeterli olmadığını söylüyor.

Umay Aktaş Salman/ Al Jazeera Türk

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)