adscode

Okullarda temizlik ve güvenlik ne olacak?

Okullar, 2 Temmuz’a kadar açık kalacak, 5 Temmuz’dan sonra da telafi eğitimleri başlayacak.

Okullarda temizlik ve güvenlik ne olacak?
Eğitim
Güncelleme : 24-Jun-21 17:54

Ancak İŞKUR’un Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında okullarda çalışan temizlik ve güvenlik personellerinin sözleşmeleri bu ay sona eriyor. Bu durumda okullardaki güvenlik ve temizlik işleri aksayacak. Dolayısıyla eğitimciler ve veliler tedirgin.


‘Çaresine bakacaklar’

Konuya dikkat çeken Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Zaten okul aile birliği gelirleri neredeyse yok düzeyinde olan okullarımızın temizlik ve güvenlik hizmetleri nasıl yürütülecek? Okul yöneticilerimiz bu hususta çok endişeli. MEB, bu önemli probleme ivedilikle çözüm üretmelidir” diye konuştu.
Tüm eğitim çalışanlarının kadrolu istihdam edilmesi gerektiğini kaydeden Eğitim Sen de yaptığı açıklamada salgın riskine dikkat çekerek “Bu emekçiler olmadığında, okulların temiz tutulması amacıyla okul müdürleri ve öğretmenler başlarının çaresine bakmaya zorlanacaklar” dedi.
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ise şunları söyledi:

“İŞKUR kapsamında çalışan bu kişilerin haziranda iş akitleri son buluyordu. Önceden yazın okulda öğrenci olmadığı için sorun yoktu şimdi ise durum farklı. Temizlik ve güvenlik sorunu yaşanmaması için TYP’li olarak çalışanların süreleri uzatılmalı. MEB’in çözüm üretmesi bekleniyor.”

OZAN ÖMER KADÜKER/ MİLLİYET


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)