adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Pedagojik formasyon kalktı mı? Ziya Selçuk pedagojik formasyon konusunda uyardı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk pedagojik formasyon hakkında yaptığı açıklamada "Formasyon almayın dedik. Çok net şekilde söylüyorum. Önümüzdeki yıl baz almayacağız." İfadelerini kullandı.

Pedagojik formasyon kalktı mı? Ziya Selçuk pedagojik formasyon konusunda uyardı!
Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk daha önce katıldığı bir programda, pedagojik formasyon ve öğretmen ataması hakkındaki sorulara; "Kısa vadede ücretli öğretmenlerin durumunu iyileştirmek istiyoruz, Bunun farkındayız. Atama bekleyen öğretmenlerle ilgili yoğun bir talep var. 700 bin civarında atama bekleyen öğretmen var. İhtiyacımız ise 80 bin civarında. Her yıl ortalama 40 bin yeni mezun oluyor.Pedagojik formasyonu bunun için kaldırıyoruz. Hiç kimsenin formasyon alması gerekmiyor. Onu biz halledeceğiz. Ekonomik imkanlar el verdikçe atama yapacağız." şeklinde yanıt vermişti.


Geçtiğimiz günlerde, AK Parti Grup toplantısında pedagojik formasyon ile ilgili sorulan soruya ise Selçuk, "Daha önce duyuru yaptık. Formasyon almayın dedik. Çok net şekilde söylüyorum. Önümüzdeki yıl formasyonu baz almayacağız." şeklinde cevap verdi.

 

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?


Pedagojik formasyon, öğretmen adaylarının eğitim ve öğretim verebilmesi için alması gereken bir eğitim. Eğitim fakülteleri 'pedagojik formasyon' dersi alarak mezun olurken, diğer öğretmen yetiştiren kurumların mezunları da isterse eğitim fakültelerinde bu eğitimi tamamlayabiliyor. Adaylara gelişim psikolojisi, ölçme-değerlendirme, sınıf yönetimi, rehberlik gibi dersler veriliyor. Bu programlara MEB Talim ve Terbiye Kurulu'nun açıkladığı yaklaşık 100'e yakın alandan mezun olan herkes katılabiliyor. Pedagojik formasyon programları, sadece eğitim/eğitim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümü olan üniversitelerde açılabiliyor.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)