adscode

'PYBS Sınav Başvuru Süresi Uzatılsın!'

PYBS Sınav Başvuru Süresine Mayıs ayının ilk haftasının da dahil edilmesi talep ediliyor.

'PYBS Sınav Başvuru Süresi Uzatılsın!'
Sınavlar
Kılavuzun açıklamalar bölümünde, sınav başvurularının 20-30 Nisan 2015 tarihleri arasında okul müdürlüklerine yapılacağı belirtilmiştir.

Ancak belirtilen tarih aralığının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve TEOG hazırlıklarına denk gelmesi ve ayrıca TEOG  sınavları ve 1 Mayıs  nedeniyle kimi öğrenci ve ailelerin tatil birleştirme yoluna gitmeleri tahmin edildiğinden, başvuru süresine Mayıs ayının ilk haftasının dahil edilmesi bekleniyor.

 

''Abbas bey selamlar iyi günler,

Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavının başvuru tarihi 20 Nisanda başlayıp

30 Nisan Perşembe günü sona ermiş, maalesef hiç haberimiz olmadı.

TEOG dolayısıyla okulların tatil olduğu son iki günde biz de ilgilenmeyince çocukların da haberi olmamış.

Konuyu bir şekilde dile getirirseniz belki MEB bu hafta bir ek süre tanır. ''Sınav  5,6,7,9,10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak, 13 Haziran 2015 tarihinde Türkiye saatiyle saat 14.00’da, ÖDSGM tarafından yapılacaktır. 8.sınıf öğrencileri ise PYBS girmeyecek olup, TEOG sınavından alacakları puan ile bursluluk tercihi yapacaklardır. Ayrıca başvuru sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, öğrencilerin maddi imkanlardan yoksun olduğunu belgelendirmesi gerekmektedir. Bunun için ailenin 2014 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2015 Mali Yılı için tespit edilen 7.050,00 TL ( yedibinelli TL)’ yi geçmemesi gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 2015 Yılı Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzunu yayımladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu'na göre 5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik PYBS, 13 Haziran 2015'te yapılacak. 5, 6, 7, 9, 10 ve 11. sınıfların PYBS sınav başvuruları, 20-30 Nisan tarihlerinde alındı. 8.  sınıf öğrencileri ayrıca PYBS'ye katılmayacaklar, sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini okul müdürlüklerine ibraz edecekler ve şartları taşıyanların başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na başvuru için öğrenci velisinin, kılavuz ekinde yer alan "ailenin maddi durumunu gösterir beyanname" ve "2015 PYBS Başvuru Formunu" doldurarak okul müdürlüğüne teslim etmesi gerekiyordu.

PYBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında, sınava girecek en az 10 öğrenci olmak kaydıyla, Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek´te yapılacak.

Parasız yatılılık veya bursluluk hakkından yararlanmak için sınava giren öğrencilerden, meslek lisesi, teknik lise, genel lise, imam hatip lisesi program türlerinde öğrenim gören 10 ve 11. sınıf öğrencileri, 3-14 Ağustos tarihleri arasında okul müdürlüklerine başvurarak yatılılık ve bursluluk tercihlerini yapacaklar. Tercih yapmayan öğrenciler, bu haklarından yararlanamayacak.

TEOG adayları başvuru belgesi alacak

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında 29-30 Nisan’da ortak sınava girecek olan ortaokul 8’inci sınıf öğrencileri ise 20-30 Nisan arasında başvuru belgelerini alacak. Ancak birinci dönem kasım ayında ortak sınavlara katıldığı ve nisan ayı sonunda da ikinci dönem ortak sınavlarına gireceği için ayrıca 13 Haziran’daki PYBS’ye katılmayacaklar. 8’inci sınıf öğrencilerinin ortak sınavlardan aldığı puanlara göre bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacak.

Açıköğretim öğrencileri giremiyor

PYBS’ye açıköğretim  lisesi, mesleki açıköğretim lisesi ve açıköğretim ortakokulu öğrencileri ile birlikte tutuklu ve hükümlü öğrenciler Parasız yatılılık ve bursluluk sınavına başvuramayacak. Özel okul öğrencileri de PYBS’ye başvuru yapabilir ancak sınavı kazananların örgün eğitim veren devlet okullarında eğitimlerine devam etmesi gerekecek.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)