adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Sağlam raporu almayan özel okul kapatılacak

Bakan Özer açıkladı: Üç ay içinde sağlam raporu almayan özel okullar kapatılacak.

Sağlam raporu almayan özel okul kapatılacak
MEB
Güncelleme : 08-Apr-23 11:16

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul’daki öğretmenevi ve yurtlarda misafir edilen depremzede öğretmenler ile deprem bölgesinden İstanbul’a atanan öğretmenler ve aileleriyle bir iftarda araya geldi. Sabancı Öğretmenevi’nde yapılan iftardan sonra eğitim editörlerinin sorularını yanıtlayan Özer, deprem bölgesinde gerçekleştirilen çalışmalardan okulların depreme dayanıklılık durumlarına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Özer’in konuşmasından satır başları şöyle:

ÜÇ AY SÜRE TANINDI

İstanbul’da son 2 yılda yeni okul yapımı, yıkım-yapım, güçlendirme çalışmaları için 27 milyar TL ödedik. İstanbul Valiliği’nin açıkladığı riskli 93 okulda eğitim verilmiyor, güçlendirme, okulların yıkılıp yapılmasıyla ilgili ödenekleri gönderdik. Bu okullar yeni eğitim öğretim yılına yetişecek. İstanbul’da 123 okul yaptık. Şu anda 78’inin inşaatı devam ediyor. Büyük oranda yapı stoğu elden geçti. Bakanlığın ödenekle ilgili hiçbir problemi yok.

Özel öğretim kurumlarıyla ilgili süreç 25 Ocak’ta başladı. Tüm özel okul ve kurumlardan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan sağlam raporu almalarını istiyoruz. Türkiye genelinde özel okullar için 3 ay süre verdik. Sağlam raporu almazlarsa kabul etmiyoruz, almayanı kapatacağız. Çünkü en güvenli yerlerin okullar olması lazım. Riskli olmayan binalar için dahi sağlam raporlarını tazelettiriyoruz. Riskli binalar boşaltıldı zaten. İstanbul’da şu anda 6 tane özel okul boşaltıldı.

500 PREFABRİK OKUL

Şartlar normalleştikçe deprem bölgesine dönüşler artıyor ve artmaya devam edecek. 25 bin 883 öğrenci bölgeye döndü. Bunun 5.865’i Gaziantep’e, 5.695’i Kahramanmaraş’a, 4.802’si Hatay’a döndü.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) deprem bölgesinde okul, pansiyon, öğretmenevi ve uygulama otellerinin bulunduğu 20 bin 868 binasından ilk depremde 24’ü yıkıldı. Bölgedeki en sağlam binalar okullar. Son 2 yılda depremden önce 259 tane okulu güçlendirdik. Ağır hasarlıymış, depreme dayanıklı hale getirmişiz. MEB’in okulları gerçekten bu sınavdan geçti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sağlam raporu verdiği tüm okullarda eğitim başladı. Deprem bölgesinde 500 yeni ve sabit çelik konstrüksiyonlu prefabrik okul yapılıyor. 3 ayda bitecek. 5 milyar TL’lik yeni bütçe ayırdık. Bir sonraki eğitim öğretim yılına yetiştireceğiz. Taşımalı değil kalıcı olacak.

Şu anda deprem bölgesindeki okullarda 65 bin kişi kalıyor. Tüm ihtiyaçları sağlıyoruz. Devletimiz çok güçlü.

Malatya’da tüm ilçelerde eğitim öğretimi açtık. Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta da bayramdan önce tüm ilçelerde açacağız. Şu anda müfredata dayalı eğitimden ziyade bölgede çocuğun okuluna gelmesi önemli.

İstanbul’da bütün ilçelerde Arama ve Kurtarma Birimi (AKUB) ekipleri kuruldu. 4.000 öğretmen gönüllü oldu. Her ilçenin kendi arama kurtarması olacak.

 

MİLLİYET


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)