adscode
adscode
adscode testttt
adscode oguzzz

Sınav günü sorun yaşamamak için bunlara dikkat!

Sınav günü sorun yaşamamak için bugünden evraklarınızı hazırlayın, sınava gireceğiniz yeri görün, ağır aktivitelerden uzak durun, yediklerinize, uykunuza dikkat edin.

Sınav günü sorun yaşamamak için bunlara dikkat!
Sınavlar
Üniversite hayali kuran 1 milyon aday için LYS maratonu yarın yapılacak LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı ile başlıyor. Sınav günü sorun yaşamamak için bugünden evraklarınızı hazırlayın, sınava gireceğiniz yeri görün, ağır aktivitelerden uzak durun, yediklerinize, uykunuza dikkat edin. Ve sınavda başarılı olacağınıza inanın

Üniversiteye girişte ikinci basamak olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yarın yapılacak LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı ile başlıyor. 19 ve 25-26 Haziran'da yapılacak 4 oturumla birlikte 2016 LYS maratonu da sona erecek. LYS'ye bu yıl 1 milyon 73 bin 18 aday başvurdu. Yarınki LYS-4'te 517 bin 12 aday yarışacak ve ilk sınav heyecanını da onlar yaşayacak. Adayların sınav günü bu heyecanlarına bir de evraklarımı unuttum, geç kalktım, trafikte kaldım gibi streslerin eklenmemesi için bugünden hazırlıklarını tamamlamaları gerekiyor. Sınav öncesi sağlık problemi yaşamamak için yediklerine, uyku düzenine dikkat etmesi gereken adayların yine bugün, sınava psikolojik olarak da hazırlanmalarında yarar var. Sınav öncesi, sınav günü ve sınav anında adayların dikkat etmesi gereken diğer kurallar ise şöyle:

Kitapçığı iyi inceleyin

- Sınava Giriş Belgesi, Nüfus Cüzdanı veya süresi geçerli pasaportu olmayan adaylar, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak. Tüm belgelerinizi bugünden hazırlayın. Sınava Giriş Belgenizi, T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden alabilirsiniz. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileriyle fotoğrafı bulunacak. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerin renkli ya da siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundalar.

- Sınava gireceğiniz yeri görmediyseniz bugün gidip görün. Hangi ulaşım aracıyla gideceğinize, trafiği de hesaba katarak kaçta evden çıkmanız gerektiğine önceden karar verin.

- Sınav günü evden çıkmadan önce belgelerinizi kontrol edin. Sınava gireceğiniz yerde en geç saat 9.00'da hazır bulunun. Sınav başladığında görevli tarafından size verilen soru Kitapçıklarına ait poşeti dikkatli inceleyin. Poşet açılmışsa sınav görevlisini uyarın. Soru kitapçığındaki sayfaların eksik olup olmadığını iyi kontrol edin. Sınav formu ve kitapçığın adınıza özel düzenlendiğine, T.C. kimlik numaranızın doğru yazıldığına iyi bakın.

- Sınava adayların çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kolye, küpe, yüzük, anahtar gibi eşyalarla girmeleri yasak. Adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş gibi gereçlerle şeker ve peçete de ÖSYM tarafından sağlanacak. Adaylar sadece şeffaf pet şişe içinde su getirebilecekler.

- Adayın yüzünün, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olması gerekiyor.

Düzeninizi değiştirmeyin

- Uzmanlar son gün ders çalışılmamasını öneriyor ancak ders çalışmayınca kendini daha tedirgin hissedecek adayların bugün de ders çalışabileceklerini kaydediyorlar.

- Bugün kendinizi yoracak, sakatlayabilecek ağır ve tehlikeli fiziksel hareketlerden kaçının. Kendinizi yormayacak doğa yürüyüşleri yapmak, arkadaşlarınızla vakit geçirmek size iyi gelecektir.

- Yemek ve uyku düzeninizi değiştirmeyin. Midenizi rahatsız edecek, yağlı yiyeceklerden uzak durun. Sınav öncesinde çok erken ya da çok geç uyumayın. Çok geç olmamak kaydıyla her zaman uyuduğunuz saate yakın bir saatte uyumaya özen gösterin.

- Sınav günü eşofman, spor ayakkabı gibi rahat kıyafetler giyin. Mutlaka kahvaltı yapın ancak yararlı diye daha önce hiç tüketmediğiniz yiyecek ve içecekleri bugün denemeyin.

Başaracağınıza inanın

Üniversite sınavlarına hazırlık, adaylar için stresli, yoğun kaygıya yol açan ve yorucu bir süreç. Dozunda olduğu sürece sınav kaygısı, istenilen başarıyı elde etmek için motive edici ancak performansı olumsuz etkileyecek düzeyde yaşanırsa verilen emek boşa gidebilir.

Sınav kaygısının yaşanmasında aile ve çevrenin sınava girecek kişiden beklentisinin yüksek olması, kendini sınava hazır hissetmeme, karamsarlık, zamanı iyi yönetememe endişesi gibi olumsuz duygular büyük etken. Aşırı düzeyde kaygının fiziksel belirtileri arasında çarpıntı, gerginlik, ateş, terleme, titreme, sık sık tuvalete çıkma, karın ağrısı, mide bulantısı yer alırken, psikolojik belirtileri ise iç sıkıntısı, endişe, sinirlilik, huzursuzluk, dikkat dağınıklılığı olarak sıralanabilir. Bu belirtileri yaşayan adayların uzman desteği almasında fayda var. Sınav anındaki çok ileri düzeyde olmayan kaygıyı kontrol altına almak ise mümkün:

- Sınavın ilk 15 dakikasında heyecanlanmanın normal olduğunu, sınava giren tüm adayların sınav kaygısı yaşadığını unutmayın.

- Sınav öncesinde bütün bildiklerinizi unuttuğunuz gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Hiç telaşa kapılmayın. Bu durumun o anki psikolojinizden kaynaklandığını bilin.

- "Sürem yetmeyecek", "Kendimi hazır hissetmiyorum" gibi olumsuz düşünceleri unutun. Bunların yerine "Başarılı olacağım", "Elimden gelenin en iyisi yapacağım" gibi kendinizi motive edici cümleler kurun ve moralinizi yüksek tutun.

- Sınavda sadece kendi yaptıklarınızla ilgilenin ve etrafınızdaki kişileri umursamayın. Çok sık saate bakmayın çünkü bu sizin gereksiz yere telaşlanmanıza neden olabilir.

- Eğer sınavdan koptuğunuzu fark ederseniz, birkaç saniye zihninizi dinlendirmek için kaleminizi bırakın, gözlerinizi kapatın, alnınızı ve şakaklarınızı ovarak, 10-15 saniye rahatlayın. Nefes egzersizleri yapın.

- Motivasyonunuzu yüksek tutun. Canınızı sıkan, moralinizi bozan, sizi strese sokan ortam ve kişilerden uzak durun.

2015'te en düşük net sayısı Geometri'de

2015 LYS'de, LYS-1 Matematik Sınavı belirleyici oldu. Son yılların en zor sınavı olarak adlandırılan LYS-1'de özellikle Geometri'de hiç kolay soru yoktu. Fen Bilimleri sınavındaki Kimya ve biyoloji testleri de adayları oldukça zorladı. Yandaki tabloda görüldüğü gibi bu durum netlere de yansıdı. LYS-1'de 30 sorunun yer aldığı Geometri'de tüm adayların net ortalaması 3,78, 50 sorunun yer aldığı Matematik testinde 9,72 oldu. LYS-4'te ise 14 sorudan oluşan Coğrafya-2'de 5,82'ydi. Fizik'te net ortalaması 6,48; Kimya'da 8,75; Biyoloji'de 9,78 çıktı. LYS-4'te 32 sorunun yer aldığı Felsefe Grubu'nda net ortalamaları 10,80; 44 sorudan oluşan Tarih'te ise 13,12 oldu. 24 sorudan oluşan Coğrafya-1'de net ortalaması 10,21'ken; 56 sorudan oluşan Türk Dili ve Edebiyatı'nda 20,98 oldu. Bu yıl da LYS'de ortalama ve standart sapmalarında benzer bir tablonun oluşması bekleniyor.

Yanınıza bunları almayın!

- Sınava adayların çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç) sınav binalarına gelmeleri yasak.

- Adaylar, her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlarla, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, her türlü kesici ve delici alet, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla ve yiyecek, su hariç içecek gibi gıda maddeleriyle, ilaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla sınava giremeyecekler.

Gözlemciler sınavı izleyecek

LYS'de bütün illerde sınav gözlemcisi görevlendirildi. Bu görevliler, sınav günü aday olarak atandıkları binaya giderek sınava girecek ve sınavın organizasyonunun, bina girişlerindeki aramalardan salondaki işlemlere kadar kurallara uygunluğunu gözlemleyip, ÖSYM Başkanlığı'na raporlayacak. ÖSYM sınav gözlemcileri, aday kimliği dışında özel bir kimlik veya görevlendirme belgesi taşımayacak, sadece aday gibi sınava girecek, sınavın uygulamasına ve organizasyonuna herhangi müdahalede bulunmayacak.

2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) görevliler, "Sınav bitti" uyarısının ardından "Kitapçığı kapat" uyarısını da yapmaya başladılar. Bu uyarıdan sonra kitapçığı açan adayların sınavları iptal edilecek. Bu yeni kuralı tam olarak uygulamadığı tespit edilen görevlilere de ÖSYM sınavlarında tekrar görev verilmeyecek.

Sınav sistemi seneye değişir mi?

İlk girişte, istediği fakülteyi kazananların oranı, neredeyse dörtte bir oranında.

Bu yüzden, adayların pek çoğu, bu yıldan çok, gelecek yılı düşünüyor.

Gelen soruların çoğu da bu yönde.

Israrla, gelecek yıl YGS ve LYS'nin içeriğinde ya da genelde bir değişiklik olup olmayacağı soruluyor.

Haksız da sayılmazlar.

Eğer yeni bir sistem gelecekse, bir de o sistemde zaman kaybetmek istemeyeceklerdir.

Bu yönde ortalıkta dolaşan çok senaryo var ama kesinleşmiş bir karar yok. Ama size önerimiz, bugünün işini yarına bırakmayın. Yani, eğer girebiliyorsanız bu yıl üniversiteli olun ve her türlü sıkıntıdan ve sürprizden kurtulun. Çünkü her yeni sistem, oturuncaya kadar çok sayıda mağdur yaratıyor.

Sınav süresince, yapılacak en iyi iş, kafanızdaki her şeyi, 10 günlüğüne bir kenara bırakıp, sınava odaklanmanızdır.

Fazladan yapacağınız her soru, bir üst tercihinize girmenize olanak sağlar ki, bu da çok önemli.

Sınavdan asla korkmayın.

YGS barajını geçerek siz zaten üniversiteli olmayı hak ettiniz. LYS'de alacağınız puanlarla da hangi üniversite ve hangi bölüme gideceğinize karar vereceksiniz... Rahat olun ve üniversiteli sizin hayalini kurun. Gerisi kendiliğinden gelecektir...

Sınavdan hemen sonra Periscope'ta (AbbasGucluTR), sonraki günlerde de sayfalarımızda sınav analizleriyle, sizlerle birlikte olacağız...

Başarı dileklerimizle.

18 milyon öğrenci karnelerini alıyor

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 18 milyon öğrenci, bugün karnelerini alıyor. Milli eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıkladığı 2016-2017 eğitim öğretim yılı çalışma takvimine göre her derece ve türdeki eğitim öğretim kurumlarında eğitim, 19 Eylül'de başlayacak; birinci kanaat dönemi 20 Ocak 2017'de sona erecek. Yarıyıl tatili, 23 Ocak 2017-3 Şubat 2017 tarihlerinde yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 6 Şubat 2017'de başlayacak ve 9 Haziran 2017'de sona erecek.

Cezalandırmayın

Uzun ve yorucu bir eğitim yılını geride bırakan öğrenciler için 3 ay sürecek yaz tatili başladı. Derslerini iyi takip edip sınavlarda yüksek not alan öğrencilerin bugün yüzleri gülecek. Karnesi kötü gelenler için ise anne babalara önemli görevler düşüyor. Tatili çok iyi programlayıp değerlendirerek, kırık notların telafi edilebileceğini kaydeden uzmanlar, aileleri çocuklarını cezalandırmamaları yönünde uyarıyorlar. Tatilin sadece dinlenme, eğlenme ve Oyun oynama olarak görülmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu dönemin eksik konulara çalışma, kitap okuma ve bilimsel aktivitelere katılma yönünden verimli bir şekilde değerlendirmesini öneriyorlar.


Ozan Ömer Kadüker/ Milliyet
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)