adscode
adscode
https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Sınav stresi için yazılan ilaç hastanelik etti

Antalya'da lise ikinci sınıf öğrencisi H.Ü, sınav stresi için gittiği psikiyatrda yazılan ilaç nedeniyle hastanelik oldu. Vücudunda yanıklar oluşan genç kızın tedavisi yoğun bakımda devam ediyor.

Sınav stresi için yazılan ilaç hastanelik etti
Türkiyeden Haberler
Antalya'da, bir lise öğrencisinin, sınav kaygısı nedeniyle gittiği psikiyatr kliniğinde yazılan ilaç nedeniyle hastanelik olduğu iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre, 15 yaşındaki lise ikinci sınıf öğrencisi H.Ü.'ye sınav kaygısı nedeniyle bir psikiyatri kliniğine gitti. 

Burada ilk muayeneyi yapan psikiyatri uzmanı Dr. Ö.A, genç kıza kişilik testi yapıp, 2 farklı ilaç yazdı.

İlaçları eczaneden alıp kullanmaya başlayan H.Ü, kısa süre sonra önce sol kulak arkasında, ardından ağız çevresi ve vücudunun değişik yerlerinde kızarıklıklar fark etti.

Vücudu su toplayan H.Ü, 18 Ocak günü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi acil servisine götürülerek tedaviye alındı.

Tüm vücudu morarıp su toplayan ve yanık oluşan H.Ü'ye, "Stevens Johnson Sendromu" (Cilt ve mukoza zarının ilaç veya enfeksiyona karşı ciddi şekilde reaksiyon gösterdiği nadir görülen ciddi bir rahatsızlık) teşhisi konuldu.

Teşhisi yapan doktorlar, sendroma ilaçlardan birinin sebep olduğunu, bu ilacın normalde "epilepsi" hastalarına verildiğini kaydetti.

"DOKTOR HASTANEYE ÇAĞRILDI"

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'nde tedavisi devam eden H.Ü.'yü yalnız bırakmayan anne ve babası, doktorlardan gelecek müjdeli haberi bekliyor.

İlk reçeteyi yazan doktorun da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne çağrıldığını, ilacı yazmasındaki amacının sorulduğunu anlatan anne Dilek Ü., "Kızımın bilinci açık ama bütün vücudu yanıklar içerisinde. Yaşadığı acıyı sözlerle anlatamıyorum. Biz ailece bu acıyı çekiyoruz. Başımıza ne gelecek bilmiyoruz. Başka aileler böyle şeyler yaşasın istemiyoruz. İlacı yazan doktor buraya çağrıldı. 'Neden bu çocuğa bu ilacı verdiniz' diye soruldu. Geldiğinde panik haldeydi. 'H.Ü. çok felsefik, filozof gibi bir çocuk, o yüzden verdim bu ilacı' dedi. Olgun bir çocuk olduğunu düşündüğü için bu ilacı verdiğini anlattı" dedi.

Yaşadıklarıyla ilgili hukuki mücadele başlatacaklarını belirten Dilek Ü, kızlarının tedavi edilmesi için tıbbi destek beklediklerini kaydetti.

DOKTORDAN AÇIKLAMA

İlacı yazan Dr. Ö.A. ise, "Kullanılacak ilacın böyle bir sonuca yol açabileceğini öngörmem mümkün değil. Pek çok ilaç, benzer sonuca yol açabilir, bu tabloya neden olabilir. Basit bir aspirin dahi böyle bir tabloya, hatta daha ağır bir tabloya yol açabilir" ifadelerini kullandı.

DHA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)