adscode
adscode

Soryaz bitkisinden 14 çeşit yemek yapıyorlar

Şırnak Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencilerinin, bölgede yetişen "soryaz" bitkisinden hazırlayacakları 14 çeşit yemek ve tatlıyı, Diyarbakır'daki fuarda beğeniye sunacak.

Soryaz bitkisinden 14 çeşit yemek yapıyorlar
Üniversite
Güncelleme : 25-Mar-22 12:15
Şırnak Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Aysel Ercan İştin, yaptığı açıklamada, Şırnak'ın biyoçeşitlilik ve endemik türler açısından zengin bir potansiyele sahip olduğunu, bunu da mutfakta çeşitli ürünler ortaya koyarak değerlendirmek istediklerini söyledi.

İştin, bölümde 120 öğrencinin eğitim gördüğünü belirterek, son yıllarda mutfak sanatına ilginin yüksek olduğunu ifade etti.

"Amacımız bu bitkileri tüketime sunmak"

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Taner Nur da, Diyarbakır'da yarın açılacak fuarda kentin soryaz bitkisinden hazırlanan 14 çeşit yemeğini sunacaklarını dile getirerek, "Amacımız bu bitkileri ekonomiye katmak, bölgenin kültürel mirasını teşkil soryaz gibi bitkileri halkın tüketimine sunmak. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Öğrencilerden Nurullah Dereli, bölgede yetişen ve genellikle halk tarafından salamura olarak kullanılan soryaz bitkisini mutfakta birbirinden lezzetli tatlara dönüştürdüklerini belirtti.

Hazırladıkları bu lezzetleri Diyarbakır'daki "1. Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı'NDA sergileyecek olmaktan mutluluk duyduklarını anlatan Dereli, "Kentte yetişen endemik bitkileri yemeklerde kullanıp, beğeniye sunmaya devam etmeyi hedefliyoruz" ifadesini kullandı.
 
AA

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)