adscode

TEOG'da nakil işlemleri kilitlendi!

TEOG sonuçlarının açıklanmasının ardından nakil ve yerleştirmede büyük problem yaşandı.

TEOG'da nakil işlemleri kilitlendi!
Eğitim
TEOG lise yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından veliler ve öğrenciler MEB'in sayfasına akın ettiler. 

TEOG sistemi kapsamında öğrenci ve veliler şimdi de nakil sorunuyla karşı karşıya. TEOG yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, liselerarası nakil başvuruları önceki gün başladı. Ancak, e-Okul’daki nakil başvuru sistemi kilitlenince öğrenci ve veliler, gitmek istediği okullar için TEOG kapsamında nakil başvurusu yapamadı. Bütün gün bilgisayar başında beklediler. 

 AVRUPA'DAKİ ÖĞRENCİ ANADOLU'YA!

Nakilde bu problem yaşanırken kimi öğrenciler adreslerine hiç de yakın olmayan okullara yerleştirildi. Öyle ki Avrupa yakasında oturan biri, Anadolu yakasındaki bir okula otomatik kayıt oldu.
A.D. isimli öğrenci Bayrampaşa’da oturmasına rağmen sistem öğrenciyi Anadolu yakasında Maltepe’de bir okula atadı.
Yine Avrupa yakasında Gaziosmanpaşa’da ikamet eden bir ortaokul öğrencisi, Heybeliada’da bir liseye,
Bağcılarda oturan T.A. isimli bir öğrenci, 64 kilometre uzaklıktaki Tuzla’ya yerleştirildi.
Öğrenci ve veliler, bu durumu düzeltmek için 28 Ağustos'a kadar nakil döneminde yeniden okul seçecek.
Veliler, TEOG yerleştirmelerinin hem kendilerini hem öğrencilerin morallerini bozduğunu söylüyor. Gaziosmanpaşa’da oturan bir başka öğrenci ise B grubu listesinde Fatih, Eyüp ve Şişli ilçelerini yazdı. Ancak yerleştiği okul Heybeliada Hüseyin Rahmi Gürpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi. Bu ve bunun benzeri birçok öğrenci adresinden çok uzakta çıkan yerleştirme sonuçları karşısında ne yapacağını bilmiyor. Bayrampaşa’da okuyan A.D. isimli öğrenci A grubu tercihlerinde Bayrampaşa, Eyüp ve Fatih ilçelerindeki 10 okulu yazdı. B grubu tercihlerinde ise Anadolu, fen ve meslek lisesi türlerini; ilçe olarak da Gaziosmanpaşa, Eyüp ve Fatih’i seçti. Ancak yerleştirme sonuçlarını gören öğrenci ve ailesi şok oldu.

Çünkü öğrenci evinin yakınındaki ilçe tercihlerine yerleşmeyip Maltepe’deki Mediha Engizer Meslek Lisesi’ne otomatik kayıt oldu. Sonuç karşısında şaşkınlığa uğrayan öğrenci ve velisi daha yakın bir okula yerleşmek için nakil başvurularını bekliyor.

64 kilometre ötedeki okula yerleştirildi

Yine T.A. isimli öğrenci de adrese dayalı okul yerleştirme sistemi mağdurlarından. Bağcılar’da oturan T.A., A grubu tercihlerinde Bahçelievler, Esenler ve Güngören gibi ikametine yakın ilçelerden tercih yaptı. Puanının çok altında okulları bile tercih eden öğrenci B grubunda ise Bahçelievler, Başakşehir ve Esenler ilçelerini yazdı. Ancak sistem öğrenciyi Tuzla’daki Kaşif Kalkavan Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne yerleştirdi. Zaman'ın haberine göre, mağdur olan aile itiraz dilekçesi yazarak aynı zamanda BİMER’e şikayette bulundu. Nakil başvurularını beklediklerini söyleyen baba, “Orada da tercih edeceğimiz okulda boş kontenjan olacak mı olmayacak mı bilmiyoruz. Ya da çocuğumun puanından yüksek biri yerleşirse okul okul gezip kayıt ettirecek okul arayacağız.” diyor.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)