https://dogakoleji.k12.tr/basvurular/lgs

Türk bilim adamından haberleşme sistemini değiştirecek buluş!

Koronavirüs aşısını bularak tüm dünyaya umut olan ve Türkiye’yi gururlandıran Biontech’in sahibi Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin ardından, yeni bir buluşun altında yine bir Türk bilim adamının imzası var.

Türk bilim adamından haberleşme sistemini değiştirecek buluş!
Eğitim
Güncelleme : 16-Dec-20 13:52

Türkiye’deki haberleşme sistemini değiştirecek, yasa dışı dinlemelerin önüne geçecek yeni bir ses kodlama tekniği bulundu. RFT Araştırma A.Ş. ve Savronik Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman, SYMPES adı verilen buluşuyla kişiye özel, içerdiği özellikleri nedeniyle dinlenmesi mümkün olmayan, tam güvenilir bir haberleşme sistemi geliştirdi.

Sesin karakteristik özelliğinden faydalanıp sesi “bilgi” ve “enerji” fonksiyonlarına ayırarak modelleyen, milli, yerli ve özgün olan bu ürün; rekabetçi ses kalitesi, kendiliğinden güvenli ses iletişimi, düşük gecikme süresi, esnek teknik özellikler ve kapalı kullanıcı grubu uygulamaları da sunuyor. Türkiye’nin yabancı istihbarat örgütlerince yıllarca dinlendiği yönündeki iddialar karşısında da önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor.

KENDİLİĞİNDEN BİR KRİPTOLOJİK ALTYAPIYA SAHİP

İstanbul Üniversitesi’nde, “hiç kimsenin erişemeyeceği-kriptosuz güvenli haberleşme altyapısı”nı geliştirmek üzerine çalışmalar yaptığı sırada, buna bağlı bir matematik ses modeli oluşturan Prof. Dr. Yarman, kurmuş olduğu modele SYMPES adını verdi. SYMPES’i gerçek zamanlı olarak çalıştırma kararını aldıktan sonra TÜBİTAK’ta ilk milli kripto yazılımları geliştiren meslektaşlarının da içinde olduğu bir mühendislik ekibiyle, sistemi gerçek zamanlı tabana oturtmayı başardı. Prof. Yarman, geliştirme sürecini şöyle anlatıyor:

“Çözümü önce PC’lerde çalıştık. Buna ilişkin bir patent aldık. Ortak bir TÜBİTAK projesi kapsamında STM Firmasıyla PC’lerde çalışan bir versiyonun uygulamasını yaptık. Daha sonra ürünün ticarileşmesi çalışmalarına ağırlık verip, Türkiye’de güvenli haberleşme ihtiyacı duyan kurumların hizmetine sunma çalışmalarına başladık. Türkiye’de de bunu Genel Kurmay Başkanlığı’na anlattık. Kendi başına bir kripto algoritması olmamakla birlikte SYMPES, kendiliğinden güvenli bir yapıya sahiptir. Şöyle ki, birçok dilde kullanılan sesleri tanımlayan hece ve kelimelerden çok sayıda örnekler alınır. Bu örnekler, SYMPES kütüphane oluşturma algoritması kullanılarak ‘Bilgi’ ve ‘Enerji’ fonksiyonlarından oluşan kütüphaneleri oluşturur.”

 

 

GELENEKSEL KRİPTOLU HABERLEŞMEDEN FARKI

Kriptolojide dildeki yapının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yarman, “Çünkü dillerde büyük oranda karakterler arasında kuvvetli ilişkiler vardır. Kriptoanaliz yapan taraf (kriptoanalist) şifreli mesajı kırmak için dillerin bu özelliğini kullanır. Algoritma bilgisi, özellikle dil bilgisi ve frekans analizi burada esas olur.

SYMPES algoritmasında ise durum çok farklıdır. Kırma girişimlerinde doğal dillerdeki gibi frekans analizleri yapılamaz. Karakter sayısı 65536’dir (100 kadar değil). Bu 65536 vektör, doğal dillerdeki gibi bir yapıya sahip değildir” diye konuşuyor.

TELEFON BİLGİSAYAR VE TABLETLERDE KULLANILIYOR

SYMPES mobil telefonlarda, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde, telsizlerde ve VoIP haberleşmesinde kullanılabiliyor. İsteğe göre uyarlama ve düzenleme de yapılabiliyor. Symphone, SYMPES Ses Kodlayıcı tabanlı, internet üzerinden ses aktarımı (VoIP) uygulaması.  Kullanıcılara yüksek ses kalitesi ve bant genişliğine göre özgün çözüm de sunuyor uygulama. Uygulamanın ilk versiyonu şu anda Android ve IOS işletim sistemi içeren telefonlarda çalışıyor.  Bu uygulama her türlü akıllı elektronik donanım üzerinde çalıştırılabilir.

 

30 YILLIK BİLİMSEL ÇALIŞMA VE BİRİKİMİN SONUCU

“Bu projenin geçmişinde 30 yıllık bilimsel çalışma birikimi ve keşifler var” diyen Prof. Dr. Yarman, “Günümüzün teknolojik olanaklarıyla dinlenemeyecek, kriptosu çözülemeyecek haberleşme sistemi ve donanımı yoktur. Ancak SYMPES temel özellikleri itibariyle dinlenemez, tam güvenlikli ve bir anlamda, ‘konuşma guruplarına özel’ bir haberleşme teknolojisidir. İçinde bulunduğumuz dünya şartlarını dikkate aldığımızda önceliğimiz bu teknolojiyi Cumhurbaşkanlığımızın önderliğinde devletimizin hizmetine sunmaktır. Bununla beraber farklı kullanıcı ihtiyaçlarına özel olarak uyarlanabilen özellikteki SYMPES Ses Kodlama Algoritması birçok dost ülkenin, ulusal ve uluslararası ticari kuruluşlar ve özel kullanıcı gruplarının kullanımına da sunulabilir.” şeklinde konuşuyor.

ÇETELER TELEFONLARI DİNLEYEMEYECEK

Ulusal ve uluslararası çetelerin bu sistemle istedikleri gibi dinleme yapamayacaklarının da altını çizen Prof. Dr. Yarman, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Devlet içine sızmış çeteler telefonları dinleyemeyecek. Kanuni dinlemeler nasıl mahkeme kararı ile yapılıyorsa, herkes bunu bilecek, genel olarak yine dinleme talepleri savcılıktan gelecek ve gereği yapılacak. Ama devletlere sızan çeteler Sympes kullanan telefonları artık dinleyemeyecek. Şimdi askeri açıdan da meseleye baktığımız zaman, normalde istihbarat örgütleri ABD’deki CIA gibi NSA (National Security Agency - Ulusal Güvenlik Ajansı) gibi Rusların KGB’si gibi, kriptolu telefonları dahi, şifrelerini süper bilgisayarlarla kırarak dinliyorlar. Dolayısıyla şifreli konuşsan dahi, örneğin Ege denizindeki, Doğu Akdeniz’deki gemilerimizin haberleşmesini dinleme şansları yüksek. Oysa, bizim ses kodlayıcımız SYMPES’i kullanarak geliştirilen haberleşme sistemleri dinlenemez. Çünkü SYMPES’i dinlemek imkansız. Artık ülkemizde, CIA’in, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın dahi dinleyemeyeceği, süper bilgisayarlarla kırılamayan bir Sympes haberleşme sistemi var.”

 

Prof. Yarman, Sympes ses kodlama yapısını kullanan telefonlara “SYMPHONE adını verdi.  Güvenli haberleşme yapmak isteyen herkes Symphone’u kullanabilir. Symphone, bir uygulama olarak sizin de cep telefonunuza yüklenebilir.

Prof. Dr. Sıddık Yarman

RFT Araştırma A.Ş. ve Savronik Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

 

Prof. Dr. Bekir Sıddık Binboğa Yarman Kimdir?
6 Temmuz 1952 tarihinde İstanbul’un tarihi yarımadasında, hukukçu bir anne ve babanın çocuğu olarak doğan Prof. Dr. Bekir Sıddık Binboğa Yarman, 1963 yılında, Fethiye İlkokulu’ndan, 1969 yılında Nişantaşı Işık Lisesi’nden mezun oldu. Elektronik Mühendisliği lisans diplomasını İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) aldı.

Yüksek lisans ve doktora çalışmaları için 1974 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Sıddık Yarman, yüksek lisans çalışmalarını Elektronik ve Matematik alanlarında Stevens Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. Doktora derecesini ise Elektronik Sistem Teorisi ve Matematik alanlarında Cornell Üniversitesi’nden aldı.

1984 yılında Türkiye’ye dönen Sıddık Yarman Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne Yardımcı Doçent olarak atandı ve 1985 yılında Doçent oldu. Aynı yıl, Salzburg Fellow’u olan Sıddık Yarman, yurt içi ve yurt dışı bilimsel etkinlikleri nedeniyle 1986’da TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne, 1987’de TÜBİTAK Hüsamettin Tuğaç Vakfı Teknolojik- Araştırma Ödülü’ne, 1987’de ise Alexander von Humbolt Vakfı Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

1988-1991 yılları arasında STFA-Şirketler Grubu bünyesinde STFA-SAVRONİK (Savunma Elektroniği) firmasının Teknik Kuruculuğunu üstlendi.

Sıddık Yarman, 1987-1994 yılları arasında, Almanya’nın Ruhr Üniversitesi’nde araştırma çalışmalarını Profesör unvanı ile sürdürdü. Aynı dönem İstanbul Üniversitesi’nde de Profesörlüğe yükseltilerek Mühendislik Fakültesi’nde öğretim üyeliğinin yanı sıra 1994-1996 yılları arasında Fen Bilimleri Enstitüsü Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Yine, 1994 Yılında New York Bilim Akademisi Üyeliği’ne seçilen Sıddık Yarman, 1998 yılında da Cambridge Biyografi Merkezi tarafından Bilim ve Teknolojide Yılın Adamı seçilmiştir.

1995 yılında Işık Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü oldu. Bu görevi 2004 yılına kadar sürdürdü. 2004 yılında, uluslararası bilim ve teknolojiye yaptığı katkıları nedeniyle, IEEE Fellow üyelik derecesine yükseltilmiştir.

Sıddık Yarman’ın Rektörlüğünün son dört yılında Işık Üniversitesi YÖK tarafından yapılan sıralamalarda, ülkemizdeki en iyi üç üniversite içinde yer aldı. Işık Üniversitesi’nin büyümesinde yapılan birçok araştırma Türkiye’ye tanıtıldı. Yine bu dönemde, Sıddık Yarman ve öğrencilerinin üzerinde çalıştığı “SYMPES SES ve GÖRÜNTÜ Kodlama Tekniği” dünya literatürüne birçok makale ve tebliğler aracılığı ile sunuldu.

Sıddık Yarman, Rektörlük sonrası Japonya’da Tokyo Teknik Üniversitesi’nde araştırmalarını sürdürdü.

2007 yılında İstanbul Üniversitesi’ne dönen Sıddık Yarman, 2009 yılında Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne atandı ve bu heyetin başkanlığını 2016 yılının sonuna kadar sürdürdü.

Prof. Dr. Sıddık Yarman’ın, kullanım hakkını A.B.D. Hava Kuvvetleri’ne devrettiği 4 adet U.S. Patenti, 19 adet Türk Patenti, 300 üzerinde uluslararası bilimsel yayını/tebliği ve 2000’nin üzerinde sitasyonu bulunmaktadır.

Bilime yaptığı birçok katkı, 1984 yılından bu yana uluslararası yayımlanan ders kitaplarında yer almıştır. Ayrıca 2008, 2010, 2016 ve 2017 yıllarında uluslararası alanda yayınlanmış 4 kitabı bulunmaktadır.

Bilimsel çalışmalarını halen İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Çin’deki Wuhan Teknoloji Üniversitesi, Malezya Üniversitesi ve İngiltere’deki Lincoln Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

Ayrıca ileri teknoloji konularında araştırma ve üretim yapan ülkemizin güzide kurumları içinde yer alan Savronik Grup ve RFT Araştırma Şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlıklarını sürdürmektedir.

 

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)