adscode

UNICEF'ten Musul operasyonunda çocukların güvenliği için çağrı

UNICEF, Musul’da kontrolün geri alınmasına yönelik düzenlenen askeri operasyonun başlamasıyla birlikte kentte yaşayan 500 bini aşkın çocuğun ve ailelerinin önümüzdeki haftalarda büyük risk altında olacağı…

UNICEF'ten Musul operasyonunda çocukların güvenliği için çağrı
Dünyadan Haberler
UNICEF Irak Temsilcisi Peter Hawkins konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Musullu çocuklar son iki yıldır büyük acılar çekiyor. Bu çocukların çoğu zorla yerlerinden edilebilir, cephe hatları arasında mahsur kalabilir ya da tarafların açtıkları karşılıklı ateşlere hedef olabilir.”

UNICEF, 150 binden fazla kişinin derhal yararlanabileceği şekilde yeterli su, duş, tuvalet ve hijyen kitini önceden konumlandırmış olup, önümüzdeki birkaç hafta içinde bu imkânların 350 binin üzerinde kişiye ulaşması planlanmaktadır. Gezici ekipler de, çocuklar arasında görülebilecek kritik zihinsel ve fiziksel travmalara müdahale için hazır durumdadır.
 
Ayrıca, çocuk felci ve kızamık gibi hastalıklara karşı aşı kampanyası başlatmak üzere UNICEF’in Sağlık Bakanlığı ile birlikte 50’nin üzerinde ekibi hazırda bulunmaktadır.
 
Hawkins konuyla ilgili “Çocuklar neredeyse UNICEF’in de onlarla birlikte olması için gece gündü çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
UNICEF çatışmanın tüm taraflarına, bu yoğun şiddet dönemi boyunca çocukların ve ailelerinin güvenliğinin sağlanabilmesi için çocukları korumaları ve uluslararası insani hukuka uymaları çağrısında bulunmaktadır.

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)