adscode

Üniversiteyi kazanan da gitmiyor!

Üniversite Ek Yerleştirme Kılavuzu açıklandı. 200 bine yakın adaya daha üniversiteli olma şansı doğdu.

Üniversiteyi kazanan da gitmiyor!
Milliyet Diyalog

Kazandığı halde üniversiteye kayıt yaptırmayan öğrenci sayısı 100 binin çok üzerinde.

Tıp’tan Hukuk’a, mühendisliklerden eğitim fakültelerine, hemen her alanda ciddi kontenjan açıkları var.

YÖK, birinci yerleştirmede, tek tercih dahi almayan fakülte ve yüksekokulları ek yerleştirme listesine almadı!

Ek yerleştirme başvuruları yarın başlayacak ve 11 Eylül’e kadar devam edecek. Adaylar ek yerleştirme için yeni tercih listeleri hazırlayacaklar.

Ek yerleştirmeden, barajı aştığı halde tercih yapmayan adaylar ve birinci yerleştirme sonucunda hiçbir yere giremeyen adaylar yararlanabilecek.

Birinci yerleştirmede, herhangi bir programa yerleştirildiği halde kaydını yaptırmayan 119 bin 907 öğrenci, ek yerleştirmeden yararlanamayacak!..

Neden kayıt yaptırmadılar?

Yıllarca sınavlara hazırlanıp, yıllarca üniversite hayali kurup, tercihler konusuna günlerce kafa yorup, mutlu sona gelindiğinde yani üniversite kazanıldığında neden kayıt yapılmaz? Üstelik, Ortaöğretim Başarı Puanı’nın gelecek yıl yarı yarıya düşeceğini ve kazanma şansını riske sokacağını bile bile!..

Henüz resmi açıklama yapılmadı ama kazandığı halde kaydını yaptırmayan öğrenci oranı çok yüksek! Bunun birçok nedeni var. En önemli nedeni, yeterince araştırma yapılmaması! Gidip görmeden, tercih yapılıyor, kazandıktan sonra bölümü ve gideceği kenti araştırmaya başlayınca vazgeçiyor. Keşke tüm bunlar daha önce yapılsaydı.
İkinci önemli gerekçe ise vakıf üniversitelerinin şoke edici ücretleri. Bu konuda da yine eksik araştırma ve eksik bilgilendirme söz konusu!

Tabii en önemli gerekçelerden biri de, çevre baskısı. “Biz bitirdik de ne oldu?” söylemleri ve işsizlik, kafası karışık ve olanakları kısıtlı gençleri caydırmaya yetti de arttı...

 

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)