adscode

Vakıftan devlete geçişler artabilir

Öğrencilere üniversite ve bölüm değiştirme şansı sunan yatay geçiş için başvurular sürüyor. Öğrenim ücretlerinde yüzde 100’ü aşan zamlar nedeniyle vakıflardan devletlere geçmek isteyenlerin sayısı artabilir. Bu nedenle 0,1’lik puan bile çok kıymetli

Vakıftan devlete geçişler artabilir
Üniversite
Güncelleme : 13-Aug-22 16:17

Her yıl, yüz binlerce öğrenci, bir yükseköğretim programına yerleşmesine ya da üniversiteden mezun olmasına rağmen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) tekrar girerek kariyerine yeni bir yön çizmeye çalışıyor. Tercih hatası, öğrenim görülen bölümden ya da üniversiteden memnun olmamak bu durumun en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Ancak hiç üniversite sınavlarını beklemeden ve yıl kaybetmeden üniversite ve bölüm değiştirmenin başka bir yolu daha var: Yatay geçiş. Milliyet'ten Mine Özdemir Güneli'nin haberine göre öğrencilere farklı bir bölüm ya da üniversiteye girebilme şansı sunan yatay geçiş başvuruları için çoğu üniversitede son haftaya girildi. Bu yıl öğrenim ücretlerinde yüzde 100’ü aşan zamlar nedeniyle vakıf üniversitelerinden devletlere yapılacak yatay geçişlere ilginin artması bekleniyor. Sosyal medyada da öğrencilerin bu konudaki paylaşımları dikkat çekiyor. Ancak devlet üniversitelerine yatay geçişler, vakıflara göre daha zor. Çünkü yüksek not ortalamaları ya da merkezi sınav puanları isteniyor. Bu durumda 0,1’lik puan üstünlüğü bile çok kıymetli.

ÜÇ SEÇENEK VAR

Peki, yatay geçiş nasıl yapılacak?

Öğrencilerin önünde üç seçenek var:

1- Kurum İçi Programlar Arası Yatay Geçiş’te, öğrenciler, kayıtlı olduğu üniversitedeki aynı düzeyde diğer diploma programlarına geçiş yapabiliyor. İkinci öğretim programında sınıfın ilk yüzde 10’una giren öğrenciler ile açık ve uzaktan öğretim programlarında 100 üzerinden 80 veya üzeri puanı olanlar, üniversitelerin birinci öğretim programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabiliyorlar.

2- Kurumlar Arası Yatay Geçiş’te üniversitelerin aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve YÖK tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde öğrenci kabul ediliyor. Öğrencinin kayıtlı olduğu programda bitirdiği dönemlere ait genel not ortalamasının en az 100 üzerinden 60 olması şart. Önlisans programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans programlarının ilk iki ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamıyor.

3- Merkezi Yerleştirme Puanı ile de geçiş yapılabiliyor. Burada öğrencinin kaydolduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği programın taban puanına eşit veya yüksek olması gerekiyor. Öğretim dili Türkçe olan programdan yabancı dilde eğitim yapanlara geçmek isteniyorsa yabancı dil şartının sağlanması koşulu aranıyor. Öğrenci, yabancı dil şartını sağlayamıyorsa hazırlık eğitimi almak zorunda.

BARAJ BULUNUYOR

Merkezi yerleştirmede başarı sırası şartı aranan tıp, hukuk, eczacılık, diş hekimliği, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarına yatay geçişte de baraj uygulanıyor. O nedenle öğrencilerin, üniversiteye girdikleri yıl, ilgili puan türünde bölümün istediği başarı sırası şartı içinde olması gerekiyor. Bu şartların yanı sıra üniversiteler Yönetmelik’teki kurallar çerçevesinde, başvuru şartlarını kendileri belirliyor.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :


Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)