adscode

Veterinerden sınıf öğretmeni, iktisat mezunundan İngilizce öğretmeni!

Ücretli öğretmenlik atamaları kapsamında veterinerler sınıf öğretmeni, iktisat, işletme mezunları ise İngilizce öğretmeni olarak görevlendirildi.

Veterinerden sınıf öğretmeni, iktisat mezunundan İngilizce öğretmeni!
Eğitim
Güncelleme : 25-Sep-18 12:59

 

Resmi verilere göre 117 bin 403’e ulaşan öğretmen açığını ücretli istihdam modeliyle kapatmaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ücretli öğretmenlik atamaları kapsamında; ilahiyat, işletme ve mobilya bölümleri mezunları sınıf öğretmeni olarak görevlendirildi. Öğretmenlik formasyonu olmayanların dahi ataması gerçekleşti.

MEB’in, sayıları yarım milyona ulaşan ataması yapılmayan öğretmene karşın devlet okuluna giden çocukların eğitimi için görevlendirdiği ücretli öğretmenlerin büyük bölümünün, ataması yapılan branşla ilgisiz bölümlerden mezun olduğu ortaya çıktı. Bakanlığın ek ders ücreti karşılığında istihdam ettiği 2 bin 142 kişi geçen hafta göreve başladı.


İlahiyat mezunu sınıf öğretmeni
Öğretmenlik formasyonu olmayan birçok kişi ek ders ücreti karşılığında branş öğretmeni olarak görevlendirilirken bazı işletme mezunları İngilizce, bazıları ise Fen ve Teknoloji öğretmeni olarak görevlendirildi. Sınıf ve okul öncesi öğretmenlerinin neredeyse tamamının alakasız bölümlerin mezunları arasından seçilmesi dikkati çekti. Buna göre, aralarında kamu yönetimi, turizm işletmeciliği, ilahiyat ve muhasebe bölümlerinden mezun onlar yüzlerce kişi sınıf öğretmeni oldu.

 

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN/ BİRGÜN


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    4 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (4)