adscode

Yurt dışındaki vatandaşlar için 5 burs programı

Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurt dışında yaşayan vatandaşları desteklemek ve başarılı gençleri ödüllendirmek amacıyla 5 alanda burs programı başlattığını duyurdu.

Yurt dışındaki vatandaşlar için 5 burs programı
Burslar
Güncelleme : 11-May-21 17:22

Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan (YTB) yapılan yazılı açıklamada, yurt dışında yaşayan Türk  toplumunun akademik gelişimine yardımcı olacak ve başarılarının destekleneceği  programların, Türkçe ve Türk kültürünün öğrenilmesine de katkı sağlayacağı  belirtildi.

Açıklamada, yurt dışındaki çocuk yaştaki vatandaşlara ana dillerini ve  kültürünü öğretecek insan kaynağının oluşmasına katkı sağlamak amacıyla "Yurt  Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı" geliştirildiği  bildirildi.

 

Kimler başvurabiliyor?

Programa yurt dışında oturum hakkına sahip 40 yaşından gün almamış Türk vatandaşları, mavi kartlılar ve çifte vatandaşların başvurabilecek. Başvurusu kabul edilen adaylar, aldıkları eğitimlerin ardından yaşadıkları ülkelere giderek Türkçenin ve Türk kültürünün öğretilmesinde çalışmalar yürüten kurumlarda önemli rol oynayacağı belirtildi.

Bulundukları ülkelerin liselerinde Abitur, Baccalauréat, Matura gibi  bitirme sınavlarını başarıyla tamamlayanlar ile bitirme sınavı olmayan ülkelerde  lise diploması bulunanlar, bu programa başvurma imkanına sahip.

Başvuranlar arasından en başarılı not ortalamasına sahip öğrencilere  burs verilecek.

 

Farklı seçenekler var

 Yurt dışında yaşayan fen, mühendislik, sağlık, sosyal ve beşerî  bilimler alanında lisans, yüksek lisans veya doktora programından mezun olan,  mezuniyetinin üzerinden en fazla 1 yıl geçen ya da burs başvuruları tamamlanana  kadar mezun olabilecek durumda olup bulundukları ülkelerin not sisteminde minimum  yüzde 80 başarılı olan vatandaşlar ve mavi kart sahipleri de “Prof. Dr. Fuat  Sezgin Üstün Başarı Bursları” kapsamında desteklenecek.

Bunun yanında yurt dışında bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı, tez aşamasında ya da tez aşamasına geçmek üzere olan vatandaşlar ise  "Yurt Dışı Vatandaşlar Tez Araştırma Bursu" programından yararlanabilecek.  Adaylardan, Eğitim, Kimlik, Kültür ve Aidiyet Araştırmaları, Uluslararası  İlişkiler ve Hukuk, Göç Araştırmaları, Ayrımcılık ve Hak İhlalleri, Dini Haklar,  Dini Eğitim, Avrupa ve İslam, Medya ve Kültürel Çalışmalar, Kültür, Tarih, Sanat  ve Edebiyat Araştırmaları, Psikoloji, Sosyoloji ve Pedagoji konu alanlarında tez  yazmaları bekleniyor.

 20 Mayıs’a kadar devam ediyor

Yurt dışında yaşayan vatandaşlara aile ve sosyal hizmetler konusunda danışmanlık yapacak insan kaynağının yetişmesi için ise YTB tarafından "Aile ve  Sosyal Hizmet Uzmanlık Burs Programı" hayata geçiriliyor.

Bu çerçevede pedagoji, sosyal pedagoji, pedagojik psikoloji,  psikoloji, klinik psikoloji, tıp ve doğal tıp uzmanlığı, heilpraktiker,  gerontoloji gibi alanlarda üniversite eğitimi almış uzmanların terapi ya da danışmanlık gibi özel alanlarda uzmanlaşmalarını sağlayacak mesleki sertifika  programlarının desteklenmesi planlanıyor.

“Yurtdışı Vatandaşlar Lise Bitirme Sınavı Başarı Bursları”, "Yurt Dışı  Vatandaşlar Tez Araştırma Bursu", "Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe  Öğretimi Yüksek Lisans Programı” ve “Prof. Dr. Fuat Sezgin Üstün Başarı Bursları”  programına son başvuru tarihi 15 Ağustos 2021 olarak belirlenirken “Aile ve  Sosyal Hizmet Uzmanlık Burs Programına” başvurular ise 20 Mayıs 2021 tarihinde  son buluyor.

Programlara ilişkin detaylı bilgiler ve başvuru şartları  “https://www.ytb.gov.tr/yvburslari/” adresinde yer alıyor. Programlara başvurular ise “https://basvuru.ytb.gov.tr/” linki  üzerinden çevrim içi yapılıyor.

 

 

AA


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)