adscode

İlk 100 Hayali Gerçeğe Dönüşebilir mi?

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 2023’e kadar, ilk 100’e üç üniversitemizi sokabiliriz demiş. Başkası dese, inandırıcı olmazdı ama Hasan Hoca söylüyorsa, dikkate almak gerekir. Asıl sorun, kendisine köstek değil, destek olunmasıdır. Bu olursa, gerisi gelir…

aguclu@milliyet.com.tr

 

TÜBİTAK ve benzeri kurumlar bütün dünyada özgür kurumlardır.

Çünkü, bilim özgür ortamlarda kök salar, budaklanır ve meyve verir.

TÜBİTAK, bizde bir ara Başbakan Yardımcılarından birisine ya da direk Başbakana bağlıydı.

Şimdi ise her ne hikmetse Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlamışlar.

Daha önce, kağıt üzerinde de kalsa, aynı zamanda Bilim Bakanlığı sıfatını da taşıyordu.

Şu anda niye bağlı, anlamak gerçekten zor!

Bilim demek sanki sadece sanayi ve teknoloji demek!..

Dahası, TÜBİTAK’a bir de yönetim kurulu atamışlar.

Hayırlı olsun, bakalım ne katkıları olacak?..

  

İlk Kez Dillendirildi!

  

Dünyadaki en iyi üniversiteler sıralamasında ilk 500’e ara ara birkaç kaç üniversitemiz giriyor, hepsi o kadar.

İlk 100 hayali kuranı ve dillendireni bırakın, aklından geçen bile yoktu.

Hasan Hoca’nın bunu icraat planı içine alması, takdire şayan.

Eminiz ki kendisine en büyük destek Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecektir.

Ve bakalım, hangi üniversiteler bu işe soyunacak, Hasan Hoca’nın hodri meydan çağrısına kim kulak verecek!..

İşte bu yöndeki haber ve Hasan Hoca’nın söyledikleri:

 

TÜBİTAK Başkanı Mandal, "Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda dünya üniversite sıralamalarında ilk 100'ün içine 3 üniversitemizi konumlandırmak istiyoruz." dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin (MCBU) düzenlediği "MCBÜ 2'nci Uluslararası Üniversite Sanayi İşbirliği AR-GE ve İnovasyon Kongresi"nde konuşan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Hasan Mandal, üniversite-sanayi işbirliği sürecindeTÜBİTAK'ın konumu ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

TÜBİTAK'ın 2017 yılında 10 milyonu aşkın kişiyle projeler üzerinde çalıştıklarını aktaran Mandal, "Türkiye'nin nüfusunu göz önüne alırsak bu rakam bizim için çok önemli. Gençlerimize bölgesel ve ulusal yarışmalar ile ulaşmaya çalışıyoruz. Projelerini değerlendirip onlara yol haritası çiziyoruz." dedi.

Mandal, bilginin çıkış noktası olan yayın ve patentlerde artış olduğunu ancak yayınların niceliğine değil de niteliğine bakıldığı zaman Türkiye'nin dünya ortalamasının altında kaldığını ifade etti.

Mandal, "TÜBİTAK 2019 yılı itibariyle alt basamakta kalan yayınları desteklememe kararı aldı. Çünkü aynı yerde sürekli gidip geliyoruz. Ama biz yeniliklere ve üretime katkı sağlayacak fikirlere her zaman açık olacağız." diye konuştu.

"Hedef dünyadaki ilk 100 üniversite arasında 3 Türk üniversitesi"

Türkiye'nin yakaladığı çıkış ile yüzde 20 civarında olan orta yükseklikteki teknolojilerin yüzde 34'e çıktığını ve bunun çok önemli olduğuna dikkati çeken Mandal, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda dünya üniversite sıralamalarında ilk 100'ün içine 3 üniversitemizi konumlandırmak istiyoruz. Bunlar yavaş yavaş olacak şeyler değil. Artık radikal değişimler yapmamız lazım. Artık yavaş iyileşmeler değil. Ciddi ve kalıcı çözümler ile hedeflerimize ulaşmalıyız. TÜBİTAK'a göre Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için anahtar 5 kelime belirledik. Bunlar araştırma, teknoloji, geliştirme, yenilik ve hep unuttuğumuz insan kaynağı"

Yeni projeler için 2019'da yeni çağrı dönemi başlayacak

Yeni projeler için 3 ay öncesinden çağrı yaptıklarını anlatan Mandal, "Bu konuda çok eleştiri alıyoruz. Ama hak veriyoruz çünkü hem hedef odaklı diyoruz ama çağrıyı 3 ay öncesinde açıyoruz. Çok kuvvetli bir proje ile bize gelmek için 3 ay çok yeterli bir süre değil. Biz 2019 yılından itibaren gelecek 2 yıl içindeki hedef odaklı çağrıları hangi çeyrek diliminde açacağımızı görecek ve bileceksiniz. Tarih belirsizliğini ortadan kaldırdığımız takdirde daha hedef odaklı projelerin bize ulaşacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı. 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    1 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (1)