adscode

Dershanelere kayıt yapılacak mı?

Mahkemenin kararı ile dershanelerin kapatılmayacağının duyurulması kafaları karıştırdı.

Dershanelere kayıt yapılacak mı?
Kurslar
Anayasa Mahkemesi (AYM) dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenlemeyi iptal etti. AYM'nin bu kararının ardından Milli eğitimBakanlığı da yol haritasını hazırladı.
 
Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine göre; dershanelerin kapatılmasına ilişkin düzenleme iptal edildi ancak dershane ibaresinin artık yasada bir karşılığı yok.
 
DERSHANELER KAYIT ALACAK MI?
 
Kanunda geriye dönüş olmayacağı için "dershane" kavramı eğitim mevzuatından çıktı. Bu nedenle de 1 Eylül'den sonra dershaneler öğrenci kaydı alamayacak. Yetkililere göre; dönüşüm başvurusu yapmayanlar "dershane" olarak faaliyetlerine devam edemeyecek.
 
Devam edenler yasal olmayan faaliyet gösteren kurum kapsamında değerlendirilecek ve gereği yapılacak. Bu nedenle kapanan dershaneler de dershane olarak yeniden açılamayacak.
 
DÖNÜŞÜM İÇİN BAŞVURMAYANLAR
 
Dönüşüm başvurusu yapmamış olan dershanelerin çeşitli kurslara dönüşmek için yeni bir başvuru yapması gerekecek.  Yasada bu kurslar kültürel ve mesleki alanlarda beceri geliştirilmesi için faaliyet gösteren kurumlar olarak tanımlanıyor.  Başvuru yapanlar için kriterler Bakanlık tarafından yeniden belirlenecek. Kursların matematik gibi tek bir alanda mı yoksa birçok ders alanında birden mi eğitim verebileceği de bu yeni tanımdan sonra netleşecek.
 
ÖZEL OKUL OLANLAR
 
Yeni formülde dershaneden özel okula dönüşen kurumlar ise daha önce belirtildiği gibi temel lise faaliyetlerine devam edebilecek. Temel liseler isterse diğer özel okullar gibi kendi öğrencilerine takviye kursu da açabilecek. Mahkemenin gerekçeli kararına göre hazırlanan bu yeni formül Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın onayından sonra açıklanacak.
 
Yetkililer, bakanlığın üst düzey yetkililerinin ve il milli eğitim müdürlerinin görevden alınmasına ilişkin hüküm iptalinin ise geriye dönük işlemeyeceğini ifade ediyor. Yetkililer, bu kişilerin görevlerine iade edilmeyeceğini belirtiyor. 

Milliyet
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)