adscode

Paranın Tarihi ve Milli Gelir Artarsa Ne Olur?

İlk olarak 19 Ocak’ta yayına başlayan Bizim Köşe bugüne kadar birçok faydalı içerik yayımladı.

Paranın Tarihi ve Milli Gelir Artarsa Ne Olur?
Türkiye'den Haberler

İlk olarak 19 Ocak'ta yayına başlayan Bizim Köşe bugüne kadar birçok faydalı içerik yayımladı. Bizim Köşenin ilk yazısı ise sitenin kurucu üyelerinden ve çekirdek kadrodan olan mümtaz yazarlarından Hamza Erbir'e aittir. Hamza Erbir’in ilk yazısı ‘Milli gelir artıyor ama neden cebimize yansımıyor?’ başlığına sahipti. Bu yazıda ‘milli gelir artarsa ne olur?‘ sorusuna cevap aranmıştır.

Yazısında GSMH yani Gayri Safi Milli Hasıla’yı tanımlayan Hamza Erbir, ülkede yaşanan gelir artışının kişilerin cebine neden yansımadığını ya da beklenenden çok az yansıdığını ya da yansıyan kısmının da reel bir yansıma olmadığını nevi şahsına münhasır anlattı.

Daha sonra Hamza Erbir, Safi Milli Hasıla’dan dolayı vergilerin çıkartılmasıyla elde kalan gelir olarak milli geliri tanımlamıştır. TÜİK verileri ve çeşitli hesaplamalarla milli gelir cebimize neden yansımıyor sorusuna anlaşılır bir şekilde cevap aramıştır.

En vurucu cümleyi ise milli gelirin artmasının sosyal gelir dağılımındaki adaleti artmasıyla sağlanacağını söyleyerek yazmıştır.

Bizim Köşe’nin ikinci yazısı Emre Kayaalp'e aittir. Kayaalp, 9 Eylül Üniversitesi Maliye Bölümü'nden mezun olup, yaklaşık iki senedir mali direktör çalışma hayatına hızlı bir giriş yapmıştır. Kariyerine banka ve finans alanında devam etmekte olan Bizim Köşe kurucu üyesi Kayaalp ilk yazısında finans uzmanı olarak ana finans metaı olan paranın tarihini anlatmıştır.

Yazının başında para kelimesinin etimolojik kökenini incelemiş, senyoraj hakkından bahsetmiştir. Daha sonra devletlerin bankalar üstü ya da mali ajan olarak addettikleri merkez bankaları üzerine kısa bilgilendirmeler yapmıştır. Parayı kim bulmuştur sorusuna cevap olarak bilindiği üzere Lidyalılar cevabının veren Kayaalp, ikinci paranın Roma tarihindeki kullanımından İslamiyet’teki kullanımına, oradan ise Osmanlı’da padişahlar adına basılan kaimelere uzanan macerayı kısa ve net bir biçimde ifade etmiştir.

Yazısının son paragrafında ise ülkemizdeki Türk Lirasının modernizasyonundan (altı (6) sıfır atılması, yeni ibaresinin eklenip çıkartılması) bahsetmiştir.


Emoji ile tepki ver!

Bu Haberi Paylaş :

Etiketler :

Benzer Haberler
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)