adscode

CUMHURBAŞKANI NEDEN EĞİTİME BU KADAR ÖNEM VERİYOR?

Örgütlerle Eğitim Aracılığıyla Mücadele Edebiliriz. Türkiye 2053 ve 2071 Hedeflerine Eğitimle Ulaşır

www.sahinaybek.com.tr

Cumhurbaşkanı son süreçte eğitimle ilgili o kadar çok açıklama yaptı ki, eğitim ülkenin gündemine oturdu bu vesileyle. Peki, Cumhurbaşkanı eğitime niye bu kadar önem veriyor? Cumhurbaşkanının eğitime niye bu kadar önem verdiği şu satır aralarında gizli aslında: “Eğitim öğretim meselesi öyle önemlidir ki Türkiye’yi dershaneler ve kolejlerde yetiştirdikleri kişiler üzerinden teslim almaya teşebbüs eden örgütlerin saldırılarına dahi bu ülkede maruz kaldık. 15 Temmuz, daha öncesinde 17-25 Aralık işte böyle bir organizasyonun ürünüdür. Türkiye’nin en parlak beyinlerini eğitim ve öğretimin cazibesini kullanarak devşirip; zihinlerini kendi ülkesine ve milletine karşı kullanacak şekilde iğdiş eden bir örgüte karşı mücadeleyi vereceğimiz yer yine aynı alandır. Çocuklarını tarihlerinden, medeniyetlerinden uzak tutmaya yönelik eğitim öğretim anlayışı bu tür arızalar doğurmaya mahkûmdur.” Cumhurbaşkanı nesillerin eğitim ve öğretimi kullanarak belirli yapılar tarafından devşirildiği, teslim alındığını söylüyor. Ve bu yapılarla da ancak yine eğitimle mücadele edilebileceğini belirtiyor. Bunun için, bu yapıların oluşmaması için,MEB’de senin adamın benim adamım diye alımların olmaması, liyakatin ön plana alınması ve yeni, devlet içinde devlet yapılarının oluşmasının engellenmesi gerekmektedir.

Siz Çocuklarınıza Doğruları Öğretmezseniz Birileri Gelip Yanlışları Doğru Diye Öğretir

Cumhurbaşkanı eğitimin çocuklarımıza doğruları öğretmemesi halinde birilerinin gelip yanlışları onlara doğru olarak anlatacağını da şu şekilde anlatıyor: “ Biz çocuklarımıza doğruyu göstermezsek, birileri gelip kendi hain emellerini o doğruların yerine koymaktan çekinmez. Zihinlerini ya bir terör örgütünün ya da başka bir gücün emrine vermiş olanlarla, ne eğitimi ne adaleti ne de başka bir meseleyi konuşma, müzakere etme imkânı bulamazsınız. Elinde sadece çekici olan, her şeyi çivi gibi görür. Bunların elinde sadece ihanet çekici olduğu için sürekli Türkiye’ye ve Türk milletine zarar vermek için uğraşıyorlar.” Evet, en iyi okul aslında evlatlarımızın evlerine en yakın okuldur, diyecek kadar yoğun ilgileniyor Cumhurbaşkanı bugünlerde eğitimle.

Türkiye 2053 ve 2071 Hedeflerine Eğitimle Ulaşır

Cumhurbaşkanı eğitimi 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmanın bir yolu olarak gördüğü için de önemsiyor ve bunu şu şekilde ifade ediyor: “Son günlerde, ders kitaplarının içeriği konusunda giderek daha fazla şikâyet gelmeye başladı. Yaptığımız son düzenlemeye rağmen müfredat ve ders kitapları hususunda da istediğimiz neticeyi elde edemediğimiz anlaşılıyor. Ne yapıp edip eğitim öğretim meselesini çözmek mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde, 2053 ve 2071 vizyonlarımızın içi boş kalır.” Cumhurbaşkanı eğitim alanında yapılan değişiklikleri yeterli bulmuyor.

MEB’de Eğitimden Anlayanlar Daha Etkili Noktalara Taşınmalıdır

Tüm bu saptamalardan Cumhurbaşkanının eğitime ne kadar önem verdiğini görüyoruz. Eğitimde istenilen başarının yakalanabilmesi içinde MEB’de eğitimden anlayanlar daha etkili noktalara taşınmalı; akıl, bilim ve liyakat merkeze alınmalıdır. Yeni eğitim modelleri denenmeli, ortaöğretim çok amaçlı bir hale getirilmeli, demokrasinin ilkeleri eğitime daha fazla uyarlanmalı, Cumhurbaşkanının en iyi okul eve en yakın okuldur sözünü uygulayabilmek için okullar arasındaki eşitsizlikler ve adaletsizlikler giderilmelidir. Kısacası; eğitime verilen önemin eyleme geçirilebilmesi adına gereken tüm adımlar hızla atılmalıdır. Türkiye Hepimizin, Eğitim Hepimizin…

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)