adscode
adscode

MEB’DE NELER OLUYOR ?

İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Pedagoji Mezunları, Edirne Öğretmen Okulu, Çapa Yüksek Öğretmen Okulu ve Çapa Hizmetiçi Eğitim Bölümünde ve Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuyan çok sayıda

mcanga25@gmail.com
İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Pedagoji Mezunları, Edirne Öğretmen Okulu, Çapa Yüksek Öğretmen Okulu ve Çapa Hizmetiçi Eğitim Bölümünde ve Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuyan çok sayıda eğitimcinin Meslek Dersleri Hocası olan Kemal SÜREKLİ’yi kaybettik.  

İki yıllık eğitim enstitüsü mezunu olduğu için yıllarca hocalık yapan ve öğrencileri gözünde ordinaryüs düzeyinde olduğuna inanılan ancak akademik ünvanı olmayan birisiydi. Fikirleri ve düşünceleri tartıştırarak ve özgür irademize bağlı olarak düşünmemizi, insanları önyargılardan uzak değerlendirmeyi ve eğitim-öğretimin her aşamasında çağdaş, Atatürkçü bir eğitim anlayışını aşılayan bir eğitici idi. Allah rahmet eylesin ve nur içinde yatsın.

Tokat’ta bir okulda çalışan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin öğrencilerin giyim kuşamından hareketle söylemiş olduğu sözler  kırk dört yıllık bir eğitimci olarak beni ve benim gibi aklı başında herkesi çok üzdü.

Tokat Milli Eğitim Müdürü Levent KILIÇ,  İstanbul  Teftiş Kurulu Başkanlığından Tokat’a gitti. O’na ve onunla çalışan meslektaşlarımın bu akıldan, hoşgörüden ve demokrasi anlayışından yoksun öğretmen için  gerekeni yapacaklarına eminim.

Dershanelerin temel liseye ya da anaokulu, ilkokul, ortaokula dönüşmesi ile ilgili dönüşüm takvimi, dönüşüm kılavuzu yayınlandı. Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde ve Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesinde değişikliğe gidildi.

Ancak; bazı konulara tam bir açıklık getirilemedi. Son olarak Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 28/02/2015 tarihli genelgesi bazı konulara açıklık getirse bile; söz konusu genelgedeki açıklamalar ile Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 11. Ve 12. Maddesindeki hükümler arasında çelişkiler var.

Söz konusu  Yönetmeliğin 12. Maddesinde okula dönüştürülecek binalarda; dönüşüm programına alınan anaokulları ve temel liselerin binanın tamamına yerleşimini yapma hükmünden muaf tutmasına karşın, 11. Madde bu tür dönüşüme tabi tutulan kurumların binanın tamamına yerleşimini yapmasını belirtirken; 28/02/2015 tarihli genelgede ise bu tür binalarda açılacak kurumların katları arasında başka birim ve kurumların olmamasını belirterek başka bir yorum getirilmiştir.

Ayrıca; söz konusu genelgede bu tür kurumlara 100 metre mesafede umuma açık içki satılan yerler, kahvehane, bar vb. yerlerin  yanı sıra 4250 sayılı yasanın 9. Maddesinde belirtilen yasaklı yerlerinde olup olmadığına belirtiliş ise de  Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü daha önceden   4250 sayılı yasada belirtilen hükümlerin mahkeme kararları nedeniyle uygulanamayacağı yönünde illere genelge göndermişti.

Bu ve buna benzer çelişkilerin uygulamayı yapacak müfettişlerin ve yöneticilerin kafasını karıştırmakta ve Bakanlığımıza kişisel yorumlara dayalı raporlar gönderilerek zaman kaybına ya da hak kaybına neden olmaktadır. Bu konulara  MEM Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünden net ve anlaşılır açıklamalar gelmesi yararlı olacaktır.

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)