adscode

AFS’li olmak ve dünyayı keşfetmek ister misiniz?

Farklılıklarımız zenginliklerimizdir.

byomerorhan@gmail.com
Dünyanın oluşumundan bugüne, “ortama uyum sağlayan” canlılar hayatta kalmış ve türlerini de devam ettirebilmişlerdir. Kendini kapatmak ve yalnızlık bir tercih olabilir ancak bu, kişinin gelişimine engel olur. Unutulmamalı ki akıl ve duygusal zekâ, kaba kuvvetten üstündür. İnsan geniş bir perspektife sahip olduğunda daha büyük bir alanı görerek ona hâkim olma ve keşfetme şansını da bulur. Bu anlamda insanın farklı coğrafya ve kültürleri tanıması, oralarda yaşaması, becerilerini geliştirebileceği gibi kazanımlarını da arttıracaktır.

Turistik seyahatlerde elde edilecek bilgi ve birikimlerle gidilen yerde yaşayarak oranın bir parçası olmak arasında kıyaslanamayacak farklar vardır. Ancak bunu kendi olanaklarıyla ve tamamen tesadüflere dayalı olarak deneyimlemenin de birçok riski olacağı bir gerçektir. İşte bu noktada insan, sürdürülebilir ve gönüllülük esasıyla çalışan kurum, kuruluş ve güvenilir organizasyonlara ihtiyaç duyar.

AFS Kültürlerarası Değişim Programları’nı sanırım birçoğunuz duymuşsunuzdur. Tarihi Birinci Dünya Savaşı öncesine dayanan, dünya çapındaki uluslararası değişim organizasyonlarının en köklüsü ve en profesyoneli olan AFS’nin önceliği bir öğrenci değişim programı sürdürmek. Bunun yanı sıra dil öğrenimi, staj, gönüllü hizmeti, akademik programları, hatta yetişkin programları da var.

Dünya üzerinde 60’ın üzerinde ülkede faaliyet gösteren bu organizasyon aracılığıyla çoğunlukla lise öğrencileri, 6 ay veya 1 sene boyunca gönderildikleri ülkede gönüllü bir aile yanında kalır ve bir okulda öğrenim görür. Burada yabancı dil öğrenerek veya var olanı geliştirerek kültürel zenginlik kazanır. Dünya vatandaşı olabilmek, büyük ve farklı düşünebilmek için gençlerin yükseköğrenim öncesinde bu deneyimleri onlara ciddi anlamda değer katar.

Çocuklarını AFS ile yurt dışına gönderen aileler de yurt dışından öğrenci/öğrencileri misafir ederler. Bir yıl boyunca birlikte yaşayan gençler için birlikte yaşadıkları aileleri ikinci aileleri olur ve bağları hiç kopmaz. Dolayısıyla AFS, çok büyük bir aile gibidir.

Günümüzde sınırların neredeyse ortadan kalktığını düşünecek olursak bu ve benzeri kazanımlar gençlerin önünü açarak onları farklı kılar.

Gençler, AFS tarafından sağlanan oryantasyon ve danışmanlığın da katkısıyla hiçbir akademik sınıf modeliyle veya kitaplarla sunulamayacak sıra dışı bir kültürler arası öğrenme ve değişim deneyiminin parçası olurlar.

AFS Okul Programları adayları katılacakları Değerlendirme Süreci sonrasında Okul Yılı veya Kısa Programlara kabul edilirler. Okul Yılı Programları gidecekleri ülkenin bir okul yılı boyunca sürmektedir. Kısa programlara katılan öğrenciler ise AFS deneyimini 3 ay veya seçtikleri ülkenin bir okul dönemi boyunca yaşarlar. Kısa Okul Programlarının üç dönemi vardır: 2019 Trimester (3 Aylık) Programı, 2019 Güz Dönemi Sömestr Programı ve 2020 Bahar Dönemi Sömestr Programı.

Gençler için unutulmayacak ve yaşamlarının yönünü değiştirecek bu deneyim için başvurular 8 Kasım 2018 tarihinde son bulacak. Detaylı bilgi ve başvuru için https://www.turkkulturvakfi.org.tr/ internet sayfası ziyaret edilebilir.

Tüm eğitimcilik hayatım boyunca tanıdığım AFS’li gençlerin vizyonlarının bambaşka olduğunu söyleyebilirim. Birlikte gerçekleştirdiğimiz birçok uluslararası projede tanıdığım Türk Kültür Vakfı - AFS Türkiye Ofisi yönetici, personel ve gönüllüleri başta olmak üzere uluslararası AFS’lilerinin samimi yaklaşımları ve kültürel değerlere verdikleri önemi herkesin deneyimlemesini dilerim.


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

Etiketler :
    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)