adscode

Demos kratos - Demokratia - DEMOkrasi

Tanrıları, imparatorları, filozofları, efsaneleri, güçleri ve felsefeleri ile dünya tarihine izler bırakmış Yunan Uygarlığının Arkaik Dönemi.

byomerorhan@gmail.com
Kendi uygarlığına ait bir şey bilmeyenler bile Zeus’u belki, ama Afrodit’i kesinlikle bilir. Biraz okumuşu da en azından Aristo’yu, Eflatun’u veya Sokrates’i duymuştur.

Osmanlıca bütün liselerde ortak ders olsun mu olmasın mı, diye tartışıldığı bugünlerde, Miken Uygarlığının baskısı altında karanlık çağını yaşayan Yunanlıların bu baskılardan kurtulunca Miken yazısını bile unuttuklarını hatta okuryazarlığın kaybolduğunu düşündüm.

Allah muhafaza biz unutmayalım, unutmayı sevmeyen bir kültürümüz var!

Neyse Osmanlıca ile başlar, Gagavuzca, Özbekçe, Uygurca, Azerice, Kazakça, Kırgızca, Tatarca, Tuvaca, Türkmence de öğreniriz.

Ben bu fikri sonuna kadar destekliyorum! Öğrenmeye bu kadar aç bir milletin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Kütüphanelerde on binlerce Osmanlıca eser meraklısı ile buluşmayı beklerken, sadece edebiyat fakülteleri ile tarih bölümlerindeki şanslı öğrencilerin bu dersi alabilmelerini kınım kınım kınıyorum! Bu şans herkese tanınmalı!

Nerde kaldı bizim demokrasi anlayışımız? Halkın bu “yoğun” isteği nasıl göz ardı edilir?

Yunanistan’da halk, Arkaik dönemin ardından, yönetimde söz sahibi olmak için kolları sıvamış, Yunanca demos (halk) ve kratos (iktidar) sözcükleri birleştirilerek dilimize demokrasi olarak yerleşen yönetim şekli benimsenmiştir. Ancak şehre dışarıdan gelen erkekler ile tüm kadınlar ve kölelerin söz hakkı olmayan bir demokrasi!

Her ne kadar “topal bir demokrasi” olsa da artık halkın sözü dinlenecektir. Daha doğru bir deyişle halk, sözünün dinlendiğini düşünerek avunacaktır.

Ne kadar demokrasi? Yönetim ne kadar isterse o kadar…

Anketler, toplantılar, kongreler, sempozyumlar, çalıştaylar ve şûralarda halkın görüşlerini almak çok olumlu bir yaklaşım olmakla birlikte alınan görüşlerin uygulanıp uygulanmadığı ise yönetimin samimiyetini gösterir.

Oy pusulalarının arkasına oy kullanan kişinin kimlik bilgileri yazılarak referandum yapılırsa çıkacak sonuç çoktan belli değil midir?

Bu da demokratik bir yaklaşım işte, “al sana demokrasi” der gibi! Hangi babayiğit yönetimin isteği dışında tercih yapabilir ki?

Özgürlük, eşitlik, hak, hukuk, meclis/senato ve milletvekilleri demokrasinin bileşenleridir.

Peki, vekiller oyunu aldıkları halkı; seçimler, sosyete düğünleri ve cenazelerden başka bir daha ne zaman görürler? Yani milletin vekili, herhangi bir konuda milletine giderek görüşlerini alır mı? Almış mı?

Seçimden seçime…

Bir ülkede idare, hükümet ve yöneticiler ne kadar çok demokrasiden söz ediyorsa orada sorun var demektir.

Sanırım birileri yanlış anlamış ya da işlerine gelmemiş ama herkese, “demo” değil, demokrasinin tam sürümü lazımdır.

Ömer Orhan


 

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)