adscode

Dershaneler açılıyor, haydi hayırlı kayıtlar!

Eğitimde reform denilerek dershaneler kapatıldı ama ne hikmetse bizim reform kısa sürdü! Demek ki devletin bütün kurumları aynı düşüncede birleşemedi.

byomerorhan@gmail.com
Dayanaklar yetersiz miydi? Kapatma girişiminden önce hukuk görüşü alındı mı? Alındıysa neden sonuç böyle oldu?

Oldu mu? Oldu. Ben yaptım oldu.

Peki, neydi bu dershaneler, nasıl yerlerdi? Madem bu kadar sakıncalıydılar, neden sayıları 4000’e yaklaşmıştı?

Tarihe kısaca bir göz atalım:

Özel dershaneler ilk kez 08.06.1965 tarih ve 625 sayılı yasa ile açılmışlardı. Bu tarihten sonra merkezî sınavların çoğalmasıyla özel dershaneler de yayıldı. 1970'li yıllarda Türkiye’nin bütün illeri dershanelerine kavuşmuştu!

1983 yılında Meclise getirilen yasa tasarısı ile dershanelerin kapatılması görüşülmüş ama reddedilmişti. Ancak bu “önemli konu” Millî Güvenlik Kurulu tarafından veto edilince, 625 sayılı yasanın bazı maddeleri değiştirilerek tekrar Meclise taşındı ve yasanın kabulünden bir yıl sonra özel dershanelerin kapatılmasına karar verildi. Ancak fiilen kapanma gerçekleşmeden kurulan yeni hükümet, 3035 sayılı yasayı kabul ederek, 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nu tekrar görüşerek bazı maddelerini değiştirdi ve kapatma hükmünü iptal etti. Ancak fiilen kapanma gerçekleşmeden kurulan yeni hükümet, 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nu tekrar görüşerek bazı maddelerini değiştirdi ve kapatma hükmünü iptal etti. O zamanlar sayıları 174 olan dershaneler de derin bir nefes almış oldu. İşte bu derin nefesle 2015 yılına kadar gelindi.

1965 yılından bugüne 50 yıl dayanabilmişlerdi ama ülkenin neredeyse tüm ilçelerinde de açılmışlardı. Aslına bakacak olursanız gerçek bir başarı öyküsü bu. 50 yılda 174’ten 4000’e
4000 dershaneyi kapatmak öyle kolay iş değil elbette, bir ara formül gerekliydi, o da bulundu. Dönüşüm!

Üstelik devlet desteği de alınabilecek bir dönüşümle dershaneler okul olacaktı.

Haydi hayırlısı… Kollar sıvandı ama nafile…

Bu sefer bitti denildi ama olmadı, olamadı… Tarih yine tekerrür etti!

Kabul etmek lazım ki ha kapandı, ha kapanacak sürecinde birçok okul dershaneciliğe soyundu. Fırsat bu fırsat bir taşla iki kuş vurmak adına neredeyse okulculuktan, eğitimden vazgeçilir hâle gelindi. Dershanelerle anlaştığını söyleyenler mi ararsınız, dershane kadroları kuranlar mı ararsınız, ortalık toz duman oldu. E kolay değil, velisi öğrencisi dershanelerin peşindeyken kimseyi “mağdur” etmek olmazdı.

Bu konuda birkaç yazı ile kamuoyunu bilgilendirmeye, meslektaşlarımı da eğitim ekseninde tutmaya çalıştım ama bakarsınız akşamdan sabaha yine bir değişim olabilir. Belli mi olur?

AYM’nin oy çokluğu ile aldığı karara göre 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren dershaneler faaliyetlerine devam edebilecek. Ancak Millî Eğitim Bakanlığı sanırım bu gelişmeyi izlemekle yetinmeyecektir.

Bakalım ne tür düzenlemeler getirilecek? Hangi kısıtlar konulacak? Dershaneler belki devam edecekler ama hangi yönetmelikle ve hangi şartlarda? Umarım devam ettiklerine pişman olmazlar.

Eğitim önemli bir iştir ve okullar da asla dershane olmamalıdır. Dershaneler kapansa bile bir ülkede sıralama ve seçme sınavı yapıyorsanız, bu tür ek çalışma arayışları mutlaka olacaktır. Bunun önüne geçmek pek mümkün değildir. Adı dershane olmaz belki ama başka adlar altında ya da şekil değiştirerek sınav hazırlık çalışmaları yapılacaktır. Önce parası olanların talepleri ile birkaç öğrenciye özel ders grupları, merdiven altı tabir edilen yerlerde, bürolarda yapılan dersler ve sonra parası olmayanların da bütçelerini zorlayarak katılacakları kervan!

Bu iş serbest piyasada dolar, euro paritesi değişkenliği gibi oldu. Gün geçmiyor ki bir değişiklik olmasın. Peki, ne yapmalı? Öğrenciler okullarına yönelmeli, derslerini tam öğrenmeye çalışmalı, kervanın diğer katılımcıları da en iyi bildikleri işi yapmalı derim. Bu hamur daha çok su götürür…
 
Ömer Orhan
 
 
 
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)