adscode

Eğitimde klasik anlayışa makyaj!

MÖ 3200-2000 yılları arasında Mezopotamya’da yaşamış olan Sümerler, ilk kez astronomi ile ilgilenen medeniyet olmuştur.

byomerorhan@gmail.com
Bununla birlikte birçok ilke imza atan Sümerler mitoloji, dil, matematik ve tıp konularının dışında belki de uygarlığın en önemli ilkine de imza atmışlardır. Bu öyle bir ilktir ki bizi biz yapmıştır. Sihir gibi bir şey, yazı! İlk defa da kilden tabletlere yazmışlardır. Tablet!

Nereden nereye… İlk kez tablet kullanılışının üzerinden 5000 yıl geçmiş ve bugün yine tablet konuşuyoruz. İnanılmaz bir şey! Tarih hiç bu kadar tekerrür eder mi? Bu bir işaret olsa gerek! Tablet…

Gerçi tabletin hangi çamurdan yapılacağına değil hangisinin yere düşünce kırılmayacağına takıldık ama dayanıklılık da önemli tabii! Hele bu devirde oturup bir avuç topraktan bunu yapma şansımız da yokken. Acaba o devirde bunu konuştular mı? Bence mutlaka konuşmuşlardır ama en çok da tabletin üzerine ne yazacaklarına kafa yormuşlardır diye düşünüyorum!

İnsanlar tarafından ateşin ilk yakılışı MÖ 12.000 yıllarında, tekerleğin ilk defa dönmeye başlamasının ise MÖ 3200 yıllarında olduğu düşünülüyor. Para harcamaya da MÖ 700 yıllarında başlamışız. Örnekleri çoğaltmak mümkün ama yıllar arasındaki farka dikkat ettiniz mi? Bir de bugün yaşanan değişim ve gelişimin hızını düşünün. Gün geçmiyor ki yeni bir buluş olmasın.

Çok geçmişe gitmeden yakın tarihe bir göz atalım. Siyah beyaz televizyonlardan sonra renkli televizyonların kullanıma sunuluşu arasında on yıl mı var? Oda büyüklüğündeki bilgisayarlardan diz üstü bilgisayarların ilk kullanımı arasında kaç yıl geçti? Ya daha sonraki süreçler? Cep telefonları, bilgisayar özelliği olan diğer cihazlar, tabletler, sanal klavyeler…

Baş döndürücü bir hız!

Bu hızlı gelişime paralel olarak o zaman eğitim sistemleri çok doğru çalışıyor, hızlı gelişiyor diye düşünülebilir mi acaba? Yani teknolojik gelişimin bu denli hızlı olmasının nedeni okullardaki eğitimin niteliğinin yüksek olması mı sizce? Bence buna dikkatlice bakmak lazım. Teknolojik olanaklar birbirini tetikleyen ve belirli bir ivme kazanmış konular. Kabul etmekte güçlük çeksek de bugün beğenilmeyen, demode olan tahtaların önünde gerçekleştirilen eğitimle bugüne gelinmedi mi? Bunu unutmayalım! Tahtanın katkısı bir yana, bu gelişimi başaranlar meraklı, heyecanlı, öğrenmeyi seven ve yaratıcı insanlardı.

Okullarda yaratıcılığı destekleyen programlar varsa, neden Microsoft’un kurucusu Bill Gates Harvard Üniversitesini, Apple’ın sahibi Steve Jobs, Reed Kolejini, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesini, Dell Computer’ın sahibi Michael Dell Austin Texas Üniversitesini terk etti. Örnekleri yakın tarihten seçtim ve çoğaltmak mümkün. İncelenmesi gerek, çünkü ironik bir durum var ortada.

Devam edecek…

21.05.2014 - Ömer ORHAN

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)