adscode

Guguk kuşu

Besin piramidinin en üstünde olan fırsatçılar ve asalaklar! Kutsal ittifak!

byomerorhan@gmail.com
Yaşam ne kadar zengin, doğa ne kadar cömert!.. Kurulmuş olan dengeye hayran olmamak, saygı duymamak elde değil. Hakkını vermek lazım, her türlü detay düşünülmüş, eksik bırakılmamış.

Canlılar çeşit çeşit… Hayatın içinde hayat bulamayan da var, hayatı sonuna kadar yaşayan da. Aklı olanlarla olmayanlar yan yana dizayn edilmiş. Özellikleri ne olursa olsun tüm canlıların da bir katkısı düşünülmüş elbet! Sağlayan da var, sağlamayan da…

Bir canlıya bağımlı olarak yaşayan ve üzerinde yaşadığı canlıya zarar veren organizmalara asalak denilmektedir. Bunların, dışarıda konumlananları olduğu gibi beslendikleri yaşam kaynağının içine girerek oradan besleneni de var. Ortamın ne olduğu, nasıl olduğu, hijyeni, pisliği onları ilgilendirmez. Tek yaptıkları sömürmek ve üremektir. Kaynakları onları beslemeye devam ettiği sürece de “aidiyetleri” son derece yüksektir. Aman efendim, öyle bir istikrar ve bağlılık gösterirler ki bırakın asalak olduklarını anlamayı, baş tacı sanıldıkları bile olur. Baş tacı olurlar mı bilmem ama sıra dışı asalak olarak kabul edildiklerini öğrendim.

Sıra dışı asalaklığa örnek vermek gerekirse; karıncayı içten içe yavaş yavaş yiyen Ophiocordyceps unilateralis olarak bilinen bir mantar var. Tayland’da görülen bu asalak mantar türü, karıncanın beynine yerleşerek onu kendi başına karar veremeyecek bir çeşit zombiye dönüştürür. Karınca, ormanın içine doğru yürüdükten sonra yerden yaklaşık 25 cm yukarıda ve mantarın üremesine elverişli yapraklara dişleri ile tutunup hareketsiz kalır. Bundan sonra da mantar kurbanına başka asalakların da bulaşmasını engellemek için karıncanın çevresinde bir koza örerek ziyafetine devam eder.

Ye kürküm ye… Ekmek elden, su gölden…

Asalak deyip geçmeyin, mantarın karıncanın beynini kontrol etmesi ve son olarak karıncanın çenesini kapalı tutan kaslarını yemesi ise bilim adamlarını şaşırtan bir ayrıntıdır.

Asalakları çözebilmek için onlar gibi “düşünmek” gerekir ki elbette bilim insanları o derece hazırcılığa alışık olmadıklarından olsa gerek kimse onlar gibi düşünemiyor.

Bazen bu asalaklık durumu anlaşmalı da olur ki en güzel örneği timsahlardır. Kuşlar dişlerinin arasını temizlesinler diye ağızlarını açık tutmaları gibi köpek balıkları da üzerlerindeki asalakları yok etmeleri için küçük balıkların derilerine yapışmalarına izin verirler.

Besin piramidinin en üstünde olan fırsatçılar ve asalaklar!

KUTSAL İTTİFAK!

Aman siz siz olun aklınızı kullanmayı unutmayın ve duygularınızın da esiri olmayın ki guguk kuşunun yavrusunu “büyütmek” zorunda kalmayın.

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)