adscode

Günde sadece 10 sayfa okuyun!

byomerorhan@gmail.com

 
Okuyor musunuz?..

Kitap, gazete ve dergi?

Manşetler? Kutucuklar? Köşe yazıları?

Her gün? Ayda, yılda birkaç kere? Düzenli?

Neyi ne kadar, ne sıklıkta okuyorsunuz?

Yoksa sadece sosyal medyayı mı takip ediyorsunuz? Resimlerin üzerine yazılmış, felsefi lafları seviyor ve okuyor musunuz? Beğendiklerinizi paylaşıyor musunuz? Neden?

Onlarca soru… Okumaya, aydınlanmaya ve medeni olmaya dair…

Hafta sonları, gideceğim yere metroyla gitmeyi seviyorum. Kitabımı mutlaka yanıma alıyor ve yolculuk boyunca en az 40 sayfa okuma şansı buluyorum. Geçenlerde birkaç kişinin de kitap okuduğunu görünce nasıl mutlu olduğumu anlatamam. Milletçe okuma konusundaki kötü sicilimiz değişmeye başlıyor diye tekrar ümitlendim. Sonra herhalde bana denk geldi diye düşünmüştüm ama kızım da bir gün aynı şeyden söz edince, tamam, dedim. Oluyor bu iş!

Kaya yazıları, kil tabletler, papirüs, parşömen, kâğıt ve matbaa… Yazı, her devirde okuyucusu ile buluşmanın bir yolunu buldu ve gelişti. Okuyucusunda iz bırakan yazılar, her zaman bilgiyi, kişisel gelişimi de beraberinde getirdi.

Biz millet olarak resimli romanı gizli gizli okuyan tek milletiz sanırım. Ben çok sevmezdim ama seven arkadaşlarım, yıllarca ders kitaplarının içerisine gizleyerek okumuşlardı bu kitapları. Şimdilerde bakıyorum da yine popüler olmaya başlamış. Eskiden sadece sahaflarda bulunabilen resimli romanlar artık yeniden basılıyor. Bence bu bir kültürdü, takip edenleri vardı ve yeniden yaşatılıyor olması heyecan verici.

Her şeyde olduğu gibi okumak da bir alışkanlık işi. Aman ne olur okuyan birine, hele ki bu bir çocuksa, elindekine “onu okuma” demeyin. Bırakın önce okusun. Okumaya alışsın. Okumaya alışan birinin okudukları değişir ama kazandığı okuma alışkanlığı değişmez.

Evinizde sağa sola biblolar, vazolar koyana kadar kitap koyun. Sehpanın üzerinde kitap olsun. Çocuklarınız bu kitapların arasında büyüsün. Hiç olmazsa gözü alışsın, sizi okurken görsün. Kendi okumasa bile eminim en azından kitap “düşmanı” olmayacaktır.

Kesintilere uğramadan devam edebilseydik, millet olarak okuma kültürümüz de gelişecekti ancak siyasi nedenlerle yasaklanan kitaplar, bir anlamda okumaya da yasak getirmişti. Okuyandan tehlike beklemek ne acayip bir zihindi. Yahu bırak okusun hatta sen de başka bir kitap öner, onu da okusun.

Bilgiden, aydınlıktan korka korka geldiğimiz nokta, okumayan bir ülke! Kendimi bildim bileli farklı görüşleri olan arkadaşlarım hep olmuş ve onlarla sohbet etmek beni de çok geliştirmiş ve mutlu etmiştir. Dünya görüşü ne olursa olsun okuyan bir insanla, gerçek bir entelektüel ile sohbet etmek çok lezzetlidir.

İşte böyle dostlar, okumak bir alışkanlık ve kültür meselesidir. Eğer okuma alışkanlığınız yoksa bile buraya kadar bu yazıyı okuduysanız, sizde de ümit var demektir. Şimdi kalkın ve bir kitap alın ve hiç okumuyorsanız sadece 10 sayfa okuyun.

Yılda 3650 sayfa okumuş olursunuz, bu da ayda 300 sayfalık kitap okuyacağınız anlamına gelir.

Günde sadece 10 sayfa…

Okuyun!
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)