adscode

Gururluyuz…

Yolunda gitmeyen işler… Yaşanan acılar…Ayağa kalkacak gücümüz kalmamışken bir haber aldık ve gururlandık.Haber?

byomerorhan@gmail.com
Orhan Pamuk’tan sonra bir Türk daha Nobel Ödülü’ne değer görülmüş. Adı Aziz, soyadı Sancar, Mardinli. Türk ve Amerikan vatandaşlığı var ama kişisel paylaşımlarında ve sosyal hayatında Türk Bayrağını ve Atatürk’ü içtenlikle sahiplenmiş. Etnik söylemlerin arttığı günümüzde, Kürt kökenli bir bilim insanının samimi yaklaşımı…

1969 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Dallas Texas Üniversitesinde moleküler biyoloji dalında doktora, Yale’de doçentlik yapan Prof. Dr. Aziz Sancar, hâlen Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Malûm, ülke olarak okuma durumumuz içler acısı. Kişi başına düşen kitap sayısı değil de kitap başına düşen kişi sayısının bilindiği ülkemizde sanırım okuyan ve okuduklarından doğru anlamlar çıkartanlardan birisi Aziz Sancar olmuş. Bu sayede yüzlerce bilimsel makale ve onlarca kitap kaleme almış.

Okula gitme şansı bulamamış bir çiftçi anne babanın sekiz çocuğundan biriymiş. Ailesi kendileri bulamadıkları fırsatları çocuklarına sağlamak için tüm yaşamlarını adamışlar. Yüreklerine ve emeklerine sağlık…

Başarı rastlantısal değildir. Disiplinli çalışma ve yoğun emek gerektirir. Her ne kadar kendisi beklemiyordum demiş olsa da Nobel Ödülü’ne değer görülmesi sürpriz olmamış. Kendisinin başarılı çalışmaları doğal olarak bu sonucu oluşturmuştur.

Sancar Hoca, 2008 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından kendisine 100 bin dolarlık özel ödül verildiğinde, “Şu Koç Vakfından veya bu bağlantıları kullanarak daha neler elde edebilirim?” diye düşünmemiş. Eşiyle birlikte ödülün üzerine belki de daha fazla para ekleyerek Amerika’da “Türk Evi” açmış. Yani Türkiye’nin tanıtımı için harcarken kendi cebinden de belki daha fazlasını eklemiş!

“Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde” Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Aziz Sancar’a bilimsel çalışmalarını gerçekleştireceği bir ortam yaratamamışız ki o da kendinden öncekiler gibi Amerika’ya gitmiş. Gitmiş ama ülkesinde bilim yapamamış olsa da baba ocağını, toprağını unutmamış ve bir yandan da ülkesi için çalışmış.

Komplekslerinden kurtulmuş insanlar böyle işte, özü de mütevazı duruşu da bozulmuyor.

Bilim insanlarımızın özgürce araştırma yapabildikleri ve meraklı insanların yetiştirildiği bir ülke olduğumuzda benzer başarıların geleceğine kimsenin şüphesi olmasın.

Soru: İstiyor muyuz? İstiyorlar mı?

Böylesine büyük bir gururu yaşattığı ve bilime merakı olan gençlere ilham olduğu için Aziz Sancar’a sonsuz teşekkürler.

Kutluyorum.
 
Ömer Orhan
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)