adscode

Hazırlık sınıfı ilkokul sonrasına alınıyor… Are you ready?

Hazırlık sınıfı ilkokul sonrasına alınıyor… Are you ready?

byomerorhan@gmail.com
1997 ve öncesi ilkokul 5 seneydi, sonrası ortaokul öncesi hazırlık sınıfı ve ortaokul.

1998 yılında 8 yıllık kesintisiz öğretime geçişle 6. Sınıf önündeki hazırlık kaldırıldı ve lise önüne hazırlık sınıfı açıldı.

2012 yılında 4+4+4 ve 12 yıllık kesintisiz öğretim…

Şimdi tekrar ilkokul sonrasına hazırlık sınıfı açılması gündeme getirildi. Yeni sistem 4+1+4+4.

Bu, yabancı dil öğretim yapan liselerde hazırlık sınıfı olmayacağı anlamına geliyor olmalı. Yani hazırlık sınıfı ortaokul bünyesinde halledilecek veya liselerde de hazırlık sınıfı olacak ama ortaokul başında okuyanlar bu sınıftan muaf mı olacak? Bunu her lise kabul edecek mi? Yeterlik durumları tartışılacak, ya kendi sınavlarını yapmak isteyecekler ya da hazırlık okutmak isteyeceklerdir. Bekleyip göreceğiz, bakalım nasıl bir formül olacak?

Hazırlık sınıfı o kadar önemli ki ilkokul sonrasına alındı. İyi de zaten öyleydi neden değiştirilmişti? Oysa o kadar da anlatılmış, yabancı dil küçük yaşlarda daha kolay öğrenilir denmişti! Fakat o zamanlar bunu kimse ciddiye almamıştı!

Fazla değil birkaç yıl öncesinde ana dilde öğretim şöyle önemli böyle önemli, dendi ve Anadolu liselerinin yabancı dilde öğretim yapmasından da vazgeçildi.

“Aman efendim ana dille yapılan öğretim o kadar kıymetli ki başımıza ne geliyorsa bu yabancı dilde yapılan öğretimden geliyor.” algısı yaratıldı. Son yıllarda yaşadığımız durum buydu. Hatta lise hazırlık sınıfı bulunmayan, zamanında bunun iznini almayan okullara, daha sonra bu izin verilmedi.

Yabancı dille öğretimin önünü bir anlamda kapayarak ana dilde öğretime ağırlık vermek için bu yol seçilmişti.

Tamam da şimdi ne değişti? Ana aynı, dil aynı!

Yolu aç! Kapat! Tekrar aç!

Anaokullarında ana dil öğreniminden söz edilmezken en iyi dil öğreniminin küçük yaşlarda olduğu söylemi yedi düveli sardı. Bütün anne ve babalar dil bilimci olduğu gibi eğitimciler de bu “bilimsel” yaklaşımla bir dil “kesmez” iki dil hatta üç dil öğretmenin telaşına düştüler. Buna direnmek imkânsız gibi. Bu olanağı sunmayan okullar neredeyse tercih edilmez hâle geldi.

Yahu etmeyin, hepi topu 4-5 yaşında bir çocuğun ana dilini en iyi şekilde öğrenmesini ve kullanmasını hedeflesek olmaz mı? Yok, olmaz.

Bizim bir arkadaşımız var, anne bilmem nereli, baba da bilmem nereli çocuk, evde iki dili birlikte öğrenmiş.

… İngilizce değil üstadım, Çin çok gelişti, aslında Çince öğreten yer olsa oraya vereceğiz çocuğu ama bize yakın okul yok!

Hey maşallah… İyi de bu iştah ve gayretle bile olsa, anaokullarında çocuklar ne kadar yabancı dil öğrenecek? Ancak sayı saymayı mı, bir yılda ezberletilen iki şarkıyı yıl sonu gösterisinde mırıldanmayı mı yoksa daha fazlasını mı? Beklenti nedir ve karşılanıyor mu? Dil bilimciler, dil öğretiminin ne kadar küçük yaşta olursa o kadar verimli ve kolay olacağını düşünüyor. Buna karşı çıkan elbette olamaz ama öncelikleri doğru saptamak ve eğitime bütüncül bakmak gerekmez mi?

Bu söylemlerden anaokullarında dil öğrenimine karşı çıktığımı düşünmenizi istemem. Ben bu işin de tadını kaçırmamak gerektiğinin altını çiziyorum sadece.

Sanki anaokulunda yabancı dili çok okursa filoloji diploması alacak ya da ilkokulda şakıyacak… Bu arada şortunu çekemeyen ya da anaokulu sonunda ayakkabısını kendi bağlaması hedeflenen küçük bir insandan söz ediyoruz, unutmayalım.
Okulda öğrendikleri bir yana, evde televizyonda gevrek ve bozuk Türkçe konuşmalara şahit olmak diğer yana… Özellikle dil öğrenimi sürdürülebilir olmalıdır. Evde başka, dışarıda başka, okulda başka uygulamalar ise bambaşka olmamalı.
Bu arada devlet okulları ile özel okulların yabancı dil öğretimi konusunda aralarında uçurum bulunmaktayken devlet, Anadolu liselerinde yabancı dilde öğretimden vazgeçerek bu uçurumu daha da açmıştır.

Geldiğimiz nokta, perhiz turşu meselesi. Şimdi kafalar yine karıştı.

Farklı bedenlere aynı elbiseyi giydirmeye çalışmak gibi bir görev edinmişiz. Ne terzilik ama! Dar olursa, sök rahatlat, bol olunca dik, daralt. Farklılıklara saygı göstermeyi bir öğrensek her şey hallolacak ama o da bizde yok maalesef. Anca beraber kanca beraber… Değişiklik mi yapılacak, haydi 70 milyon ayağa!

Sayın Bakan’ın açıklamalarına göre hazırlık sınıfı tekrar açılacak gibi görünüyor ama bu sefer bir tık daha öncesine yani 4. Sınıftan sonrasına. Fakat çok uzun zamandan beri çalışması yapılıyormuş ve pilot uygulama olacakmış. Ne diyelim, inşallah…
Deneme uçuşu tam yapılsın ki yine çakılmayalım!

Ömer Orhan

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)