adscode

İşte başarının sırrı…

​İnsan, dünyayı modern hâle, modern dünya da insan hayatını karmaşık hâle getirmiştir.

byomerorhan@gmail.com

​İnsan, dünyayı modern hâle, modern dünya da insan hayatını karmaşık hâle getirmiştir.

Bu insan işleri tavukların işlerine benziyor. Eşelenip durmaktan helak olur, neyi ne için yaptıklarını çoğu zaman unuturlar. O kadar ki “Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan çıkar?” sorusunun yanıtını bile netleştirememişlerdir.

Kim nereden çıkarsa çıksın, yeter ki çıktıktan sonra bir işe yarasın!

Onu bunu bilmem ben, hayatta bir şey olacaksan yaptığın işte “başarılı” olacaksın. Bakınız “Bir baltaya sap olamamış.” demiş atalarımız.

* İyi de sayın atam, sap olmanın da incelikleri yok mu? Ayrıca sap olunca, sap ağaca ihanet etmiş olmaz mı?

Atalarımızın ona da cevabı hazır:

* Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner!

Evet, atalar yine haklı… Her işin inceliği var. Hiçbir şey göründüğü kadar basit ya da karmaşık değil aslında. İnsan neye, nereden bakacağını bilmeli.

Başarıya bakalım inceliklerini görebilecek miyiz?

Bir insanın mutluluğu, başarılı olduğu ölçüde artar. Bu saptamada yanlış olan bir şey yok sanırım. Yani başarılı olduğu için mutsuz olan birisi var mıdır acaba? Varsa bile bence onda başka bir şeyler daha vardır ki dikkat etmek lazımdır!

Başarı denince ilk akla gelen okul başarısı, yani akademik başarı ve iş hayatındaki başarı gelse de daha birçok alanda başarıyı kovalarız. Mutluluk için, prestij için, para için, görev için, keyif için, insanlık için, ego için, aşk için, meşk için, için, için…

Hangi alan olursa olsun, başarmak “için” çalışmak ve emek vermek gerekir. Bunda hiç şüphe yok. Sadece istemekle iş bitmiyor. Çalışmaya başlamadan önce de plan yapmak, işi kısımlara bölmek zaman kazandırır. Zaman en değerli kaynaklarımızdan biridir. Sonunda başarılı olunsa bile tüm zamanı harcamamak gerekir.

Konu hakkında bilgi sahibi olmak, araştırma yapmak, işin tekniklerini ve iyi örneklerini incelemekte de yarar vardır.

Ortam, başarıyı yükselten ya da düşüren etkenlerden biridir ama çoğu zaman gözden kaçırılır. Ortam, hazır hâle getirilmeden çalışmaya başlamamak gerekir. Caydırıcılardan arınmış bir ortam şarttır. Kendinizi kandıracaksanız sorun yok. Yani ben her ortamda çalışırım diyenleri duyar gibiyim. Evet de başarılı olmak için günleri, haftaları, yılları ve hatta ömrünüzü bu başarı için harcamaya gerek yoksa…

Başarı için bir diğer etken de motivasyondur. Yüksek motivasyon yüksek başarı için gereklidir. Bunun en üst sınırına tutku diyebiliriz. Tutku, başarıyı ateşleyen ve onu sürekli canlı tutan en büyük etkendir.

Aşırı kaygı, stres, sağlık bozukluğu, kötü beslenme, önceliklerin karışması, alışkanlıklar başarıyı etkileyen diğer etmenlerdir. Ama biri var ki, o olmadan neredeyse hepsi boş…

Odaklanmak ve uzun süreli bunu sürdürebilmek başarının anahtarıdır. Aslında bu o kadar bilindik ama bir o kadar da gözden kaçan bir şeydir ki atalarımızın bu konuda da bir sözü olmuştur. Odaklanamayan, zamanı boşa geçirenler için atalarımız, “eli işte, gözü oynaşta” demişler.

Buz kalıplarını, beton blokları veya kiremitleri eliyle kıran birisinin eli, fiziksel olarak farklı değildir. Ancak onun bunu yapabilmesinin en büyük sırrı odaklanma becerisinde saklıdır.

İp üstünde onlarca metre yürüyebilenler, bir sürü topu havaya atıp tutarak gösteri yapan jonglörler gibi aşırı dikkat isteyen iş yapanlar için odaklanma kaçınılmazdır.

Free solo denilen ekipmansız kaya tırmanışı yapan Alex Honnold, 1600 metre dik yamaçlara 3-3,5 saat süren tırmanışlar yaparken, odaklanmanın da en iyi örneğini vermektedir. Yaptığı işte hata payı sıfır ve başarı da kaçınılmazdır. Parmak uçları ile bulabildiği çatlaklara tutunarak tırmanışını sürdürürken zihninde sadece yaptığı bulunmaktadır. Hayatı pahasına odaklanmak bu olsa gerek.

İşte size başarının sırrı… Zihninizi boşaltabildiğiniz ve yaptığınız işe odaklandığınız ölçüde başarılı olacaksınız ya da başarınızı arttıracaksınız.

Odaklanabilmek için de ayıklamayı bilmek gerek. Çevrenizi, ortamınızı, zihninizi dikkatinizi bozacak caydırıcılardan ayıklamak şart…

Caydırıcılar; etrafın dağınıklığı, çağımızın elektronik uyuşturucu üçlüsü (televizyon, bilgisayar, telefon), müzik, insanlar, hayvanlar, sesler, sıcaklık, ışık azlığı ya da çokluğu gibi birçok etkendir.

Bu yazıyı “odaklanarak” okuyanların bundan sonra başarı için işlerine daha farklı bakacaklarını umuyorum.

Sonrası “başarı”…

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)