adscode

İyi okul?

“İyi okul nasıl olur?”tartışmalarının her toplumda sıklıkla yapıldığını biliyoruz. İyi okul, kimine göre akademik olarak zor olan, kimine göre üniversiteye yerleştirdiği öğrenci oranı en fazla olandır

byomerorhan@gmail.com
Bu noktada da bazıları devlet üniversitesine yerleşen öğrenci oranına bakar, bazıları ise toplam yerleşme oranına.

Kimileri yurt dışına en çok öğrenci gönderen okulları “iyi” olarak nitelendirirken kimileri ders dışı çalışmaların planlı ve çokça yapılmasını önemser.

Kimine göre spora ağırlık verendir, kimine göre çocukları sıkmayandır.

Okulların fen bilimlerine bakış açısına, laboratuvar kullanımına bakan da vardır; yüzme havuzu olup olmadığına bakan da.

Yabancı dil öğretimi, sanat eğitimi, yurt dışı bağlantıları, kuruluş tarihi, mezunları ve kökleri, teknolojik altyapısı ve kullanımı, gelenekçi yapısı, sosyal olanakları gibi daha birçok kriter işte bu tartışmalarda değerlendirilir.

Şimdilerde dershanelerin de kapanmasıyla birlikte tüm bunlara bir de dershane gibi çalışacağını iddia eden ve belki de sadece bunu yapacak olan “dershane okullar”, yani temel liseler eklendi.

Hangisi doğru? Tek doğru var mı? Birinin doğrusu diğerinin de doğrusu olabilir mi, olmalı mı?

Yukarıdaki soruların tek bir yanıtı olamadığı için tek tip insan yetiştirmeyen bir okul ideal olmalıdır. Yaşam, sorumlulukları yerine getirmek için kazanılmış alışkanlıklar üzerine kuruludur. Alışkanlık kazanmak ise süreklilik ve istikrar gerektirir. Bunu sağlamak için öğrencilere en çok temas eden ailelerin ve okulun aynı dili konuşması gerekir.

Ülkemizin en başta gelen sorunlarından biri olan sorumluluk alma konusunda gelişme gösterebilmek, en önemli hedeflerden biri olmalıdır. Hayata öğrencileri hazırlamak bir anlamda sorumluluk bilincinin kazandırılması ile mümkün olacaktır.
Öyleyse okul, öğretmen ve öğrencileri ile birlikte çalışan bir fabrika gibi olmalıdır. Sürekli üretmeli, bilgiyi yaşamla olabildiğince örtüştürmeli, farklı öğrenme özelliklerine dikkat ederek çeşitliliği artırmalıdır.

Ömer ORHAN

 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)