adscode

Kaç kırığınız var?

Öyleydi, böyleydi, oldu, olmadı derken bir eğitim-öğretim yılının birinci yarısını daha bitiriyoruz. Bir şekilde bir işin sonuna geldik mi rahatlıyoruz.

byomerorhan@gmail.com
 

 

Öyleydi, böyleydi, oldu, olmadı derken bir eğitim-öğretim yılının birinci yarısını daha bitiriyoruz. Bir şekilde bir işin sonuna geldik mi rahatlıyoruz.  
 

Bir dönem boyunca ölçtük, değerlendirdik. Kimi başardı kimileri başaramadı. Başaramayanlar kırık notlar aldı. Öğrencilerin bazıları bu durumdan gerçek anlamda kırılırken, bazıları ise bunu hiç dert etmedi ve rövanşı ikinci döneme bıraktı.  
 

Şimdi, öğrencilere not veren büyüklerin notlarına bakalım onların kırıkları var mı?   
 

Dershaneler kapatıldı; -tılamayıp dönüştü, temel liseler oldu veya -tılamayıp özel öğretim kursları açıldı. 
 

Liselerde bu durum yaşanırken üniversite giriş sınav sisteminde herhangi bir değişim yaşanmadı. Yani yine sıralama sınavı ve sıraya göre de yerleşme durumuna devam. 
 

Esnek temel lise haftalık ders çizelgesi ile dershane yöntemleri bir anlamda temel liseler için yasal hâle geldi. Sınavlara hazırlık şart, bunun için eğitimden fedakârlık edilebilir diyenler için sistem güzel; ancak sınavlara hazırlık yapalım derken eğitimden ödün verilmemelidir diyenler için -ki ben bunlardan biriyim- çok iyi denetim ve rehberlik gerekmektedir. 
 

Bir eğitimci olarak tümden kötü ya da tümden iyi demenin kolaycılık ve haksızlık olduğunu elbette biliyorum. Bu anlamda dönüşen liselerden eğitimi kenara itmeyen ve hakkıyla okulculuk yapanları bunun dışında bırakıyorum. Ancak sadece test odaklı ve kuru ezberle öğretim yaparken eğitimi hiçe sayanların notları kırık! 

Çocuklarına sadece maddi destek sağlayarak tüm sorumluluklarını hallettiğini düşünen velilerin notları kırık! 
 

Spor, sanat, kültürel uğraşıları zaman kaybı görüpsadece kuru ezberle sözüm ona ders başarısı, puan ortalaması ve dört seçenekten birini doğru yanıtlamanın marifet olduğunu düşünen velilerin de notları kırık! 
 

Bütün yayın politikalarını reyting verilerine göre düzenlerken, eğitimle ilgili konuları sadece haber olarak veren görsel ve yazılı medyanın notları kırık! 
 

Eleştirirken mangalda kül bırakmayan ancak eğitime katkı sağlamak için sürdürülebilir tek bir proje bile yapmayan STK’lerin notları kırık! 
 

İhtiyaçlar saptanırken okulları görmezden gelen yerel yönetimlerin notları kırık! 
 

Eğitimle ilgili meselelere sırtını dönen siyasilerin notları kırık! 
 

Eğitimin sorumluluk alınarak/verilerek geliştirilebileceğini, öğretimin de merak ve istek olmadan sağlıklı yapılamayacağını anlamayanların notları kırık! 
 

Bu kadar fazla kırığın olduğu bir ortamda bir iki kırığın lafı olmaz sanırım. Öğrencileri kırmamak lazım! 

 

 


Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)