adscode

Keller ve fodullar çağında yeni bir meslek doğuyor

byomerorhan@gmail.com
Dünya, şuan için sistem kurmaktan çok kurulan sistemin kabul görmesi/tutunması için uğraşıyor. Bu anlamda geleceğin en önemli mesleklerinden birisi “Tutunduruculuk” olacak. 
Ne demek bu tutundurma işi diye düşünenler için biraz “düncel”, biraz güncel, biraz da gelecek penceresinden bakalım…
19. yüzyılda yeni buluşlar ve sanayi alanında yaşanan gelişimler neredeyse iki yüzyıl içerisinde sorgulanarak kabul gördü. Yeniliklerin tümünün anlatılması ve benimsenmesi yani icatların ve gelişme anlamında tutundurma işi el birliği ve zamanla oldu. Elbette zaman boldu, kimsenin zamanla ilgili bir sorunu yoktu.
Şimdi bilgi çağındayız ve vakit nakit!
Artık ciltler dolusu kitapları okumak için kimsenin “vakti yok”, gerek de yok! “Başlıkları” bilmek yeterli. 
Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar sağ olsun; çoğu zaman bir görselle servis edilen ve birkaç cümleden ibaret bilgilerin aktığı dev bir akarsu gibi… Üstelik ne zaman açarsan aç akıyor. Şöyle bir göz atmak kâfi… Tarihten coğrafyaya, felsefeden edebiyata, siyasetten dedikoduya ne ararsan var. 
Gerçi kulaktan kulağa oyunu gibi ilk söyleyenle son söyleyen arasında lafın benzerliği yok ama “kafaya takan” da yok. Millet sevdi bu işi.
Çok şükür artık her konuda fikrimiz var. Çok sıkışırsak Google “amcaya” bakıyoruz. Bir arama motorundan çok daha fazlası. İşler görece olarak kolaylaştı ama maalesef derinlik kalmadı. Uzmanlıkmış, ehliyetmiş hak getire. Bu arada bilgimiz yüzeysel olsa da egomuz tavan.  
Tam olarak keller ve fodullar çağı desek yanlış olmaz. Sen şimdi herkesin her şeyi bildiği bu çağda gel de sistem kur ve onun benimsenmesini sağla. 
İşte tam olarak bu zamanda kel ve fodullar için “tutundurucu” lazım!
Artık milyonluk yatırımlar yaparak sistemler kurmak yetmiyor. Kurulan sistemin işlemesini sağlamak için de ayrı bir çaba ve sistem gerekiyor. İstediğiniz kadar büyük bir işletme veya kurum olun fark etmez. Sonuçta çalışanlarınız bilgi çağı insanları. Hepsinin akıl hocası olarak birer akıllı telefonu ve en azından birer tableti mevcut.
İşte herkesin fikrinin olduğu böylesi bol bilgi kirliliğinin bulunduğu bir çağda, birilerinin alışkanlıkları kaldırarak yeni sistemleri kurması, geliştirmesi ve çalışır duruma getirmesine ihtiyaç var.
Özellikle kalite hedefleri belirleyen kurumlar, hedeflerine ulaşarak, en kısa zamanda en efektif sonuçları almak isterler. Bunun için kurulan sistem ne olursa olsun en kısa sürede kullanılır duruma getirilmesi gerekir. Gecikme nedeniyle sistemin tümüyle aktif duruma getirilememesi ona olan inancı sarsacaktır. Yani yeni bir sistem için planlı, kararlı ve hızlı olunması gerekir.
Kurumun içerisinden birilerinin bu tutundurma işini yapması mümkün değil mi diye düşünebilirsiniz. Elbette olasılık dâhilinde ama her geçen gün bu olasılık azalıyor. Gelecekte iddialı kurumlar sistem kurma işlerini şansa bırakmayacak.
Her alanda uzmanlığın önem kazandığı çağımızda bir sistemin kurulması dışında benimsenerek en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için birilerine ihtiyaç duyulacaktır. 
Bu birileri; temel mühendislik, psikoloji, işletme, bilişim teknolojileri bilgileri alarak geliştirilecek bir meslek grubundan olmalı ancak bunu seçecek kişilerin iletişim becerileri de yüksek olmalı diye düşünüyorum.
“Tutundurma” işi için bir isim düşünmedim ama inanıyorum ki bu mesleği programına dâhil edecek yükseköğretim kurumları en havalı ismi bulacaktır.

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)