adscode

​Kodcu geldi… Her türlü “kod” itina ile yazılır!

Eğitim sistemimizde bir konu bitmeden diğeri başlıyor. Yeni hedef, herkesin “kod yazmayı” öğrenmesi…

byomerorhan@gmail.com
Evraka! 

Sıkı tutunun çağ atlayacağız.

Eğitim sistemimizde bir konu bitmeden diğeri başlıyor. Yeni hedef, herkesin “kod yazmayı” öğrenmesi…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmî Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre okullara kodlama ve yazılım dersi geliyor. Açıklamanın Millî Eğitim Bakanlığı'ndan değil de farklı bir bakanlıktan gelmesi biraz tuhaf olsa da olsun, önemli olan gerçekleşmesi. “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.”
Twitter'da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın ismiyle yapılan paylaşımda, “Millî Eğitim Bakanlığımızla yapacağımız çalışma ile kodlama dersini ortaokul ve liselerde müfredata alacağız.” denildi.
Uygulama tahmin edileceği gibi elbette bir ilk değil. Dünyada örnekleri var. Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri bu anlamda öncüler. Başka? Belki de başka ülkelerde de benzer uygulamalar mevcuttur ama dozunda! 
Umarım bizde doz aşımı olmaz.  
Bill Gates, Steve Jobs, Mark Zuckerberg şu bilgisayar işinden parayı “bulduğuna” göre biz de çocuklara bununla ilgili ne varsa öğretelim. 

Aman efendim ne varsa öğretmeyelim. Bakınız müfredatlarımıza doldu taştılar… Ne varsa öğretmeye kalkıştığımız için şimdilerde “ayıklayamıyoruz pirincin taşını”. 
Önemli olan, öğrencilere çeşitlilik sunabilmek ve ilgilerini çekerek becerilerini geliştirirken, bir yandan da yeteneklerini keşfetmelerine olanak tanımak değil midir?

Kod yazılımı gündeme geldiğinde, bilgisayarla ilk tanıştığım 1989 yılını anımsadım. DOS işletim sistemi ile başladığım serüven, birkaç yıl sonra Windows işletim sistemiyle tanışmamla devam etti. Renkli ekranın cazibesi, fare ile oku hareket ettirebilme becerisi ve arkasından grafik programları kullanma isteğim ve ilk bilgisayarım.
Hiç unutmuyorum, 1550 USD harcayarak toplattığım MMX 200 bilgisayar -PC (personel computer)- ve 14 inç ekranım ile hayatım yeni bir döneme girmişti. O bilgisayarda photoshop, corel draw, freehand, flash başta olmak üzere birçok programı kullanmayı öğrenmiştim. Bunun için kitaplar almış, örnekler üzerinden deneme yanılma yoluyla kendimi geliştirmiştim. Bu arada bilgisayarın işlem yapması için de dakikalarca hatta saatlerce beklediğim olmuştu. Yani RAM hak götüre… Ya sabır çeke çeke işlem yapardık. 
İşte o dönemlerde web siteleri yeni yeni kurulmaya başlamış, ülkemiz İnternetle de henüz tanışmıştı. Durur muyum, hemen bir domain (alan adı) almış ve ilk web sitemi de ‘frontpage’de tasarlayarak yayınlamıştım. Sonra ‘flash’ı keşfetme ve hareketli menü ve “intro”larla süslenmiş yeni web sitesi dizaynı… Bu arada elbette html dili ve flash nedeniyle kod kullanımına da bulaşmıştım.
Kısaca eğer bir şeyler öğrenebildiysem, buna merakım ve üretme isteğimle ulaştım. “Bu konuda” okulda hiçbir şey öğrenmedim. 

“Kod” konusuna dönersek, hiç şüphe yok ki niyet, son derece iyi; ancak yine bir yanlış daha yapılmaması gerekir. Yanlış? Topyekûn herkese kod öğretme telaşı olacaktır. Oysa ders çeşitliliğini arttırmak, bu derslerin yaşamla örtüşecek dersler olmasını sağlamak, öğrencilerin de meraklarına göre istedikleri dersleri seçmelerine olanak tanımak doğru yoldur. 

Herkese, her şeyi öğretmeye çalışmak değil ama sanırım öncelikle çocukların bir yabancı dili öğrenmelerini sağlamak daha uygundur çünkü kod yazmak için özellikle İngilizce veya bir yabancı dili bilmeleri, gelişimleri açısından önem taşıyor.

Bu arada meraklısına, İnternette çocuklar için eğlenceli siteler de mevcut, böylece basit komutlarla kod yazmayı öğrenmeleri mümkün. Denemek isteyenler için bir adres: https://code.org/

Bizdeki durum maalesef genelde ya hep ya hiç oluyor. Oluyor da sonu hiç iyi olmuyor!

“Kodumuzda” mı bir bozukluk var acaba?

Neyse korkacak bir şey yok. Nasıl olsa gelecek nesiller “kod”umuzu düzeltecektir. 

Çocukların ilk ödevi de eğitim sisteminin 5+3+3, 4+4+4 ve 5+3+4 olarak belirli aralıklarla değişimini sağlayacak bir kod yazmaları olabilir. Bizi de bu değiştirme telaşından kurtarırlar. Ne dersiniz?Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)