adscode

Nedir bu whatsapp çılgınlığı?

İletişim çağında “iletişemiyoruz”… Olanaklar muazzam ama iletişim sıfır!

byomerorhan@gmail.com
İnternetle ilk tanıştığımız yıllarda mIRC sohbet programı kullanılır, temalı sohbet odaları açılır ve müdavimleri olurdu. Sonra icq ile çağ atlandı. Sabahlara kadar sanal muhabbetler yapılır, neredeyse yediden yetmişe herkes kendini bilgisayar dâhisi sanırdı.

İlk cep telefonları ile tanışılması da bu yıllara rastlar. Antenli koca koca telefonlar hayatımıza girdiğinde insanların bir bölümü bu iletişimi reddetti. “Ne gerek var, görgüsüzlük bu.” diyenler, fazla değil bir yıl sonra ikişer tane telefon aldılar.

Telefonla konuşma alışık olunan bir şeydi ama metin yazıp göndermek çok ilginç gelmişti. Özellikle gençler uzun bir süre sms denen kısa mesajlarla yazışıp durdular. Sonra bu işin nasıl kolaylıklar sağladığını yetişkinler de fark etti. Bayramlardan bir gün önce klişe bir metin, telefon listesinin tümü seçilerek gönderilince, görevini yerine getirmenin rahatlığı ve huzuru ile valizler hazırlandı ve uzun tatil seyahatleri de böylece başlamış oldu. Şimdilerde bu yöntemin sığ ve samimiyetsiz olduğu düşünülmüş olsa gerek, artık sms ile kutlama mesajları pek revaçta değil. Sms’i biraz unuttuk ama bayram seyahatlerine çıkma alışkanlığımızı çok sevdik, buna devam

O günlerin gençleri artık büyüdüler ve çoluk çocuk sahibi oldular. Artık hepsi iş güç ve şirket sahibi. Günümüzde şirket sahipleri; genel müdürüne, genel müdür; diğer yöneticilerine ulaşmak için en hızlı iletişim kanalları yaratma peşindeyse bilin ki bunun temelleri 25-30 yıl önce atılmıştı.

Artık iletişimde de kısa yolları sever olduk.

Geçenlerde okuduğum bir habere göre whatsapp bir saatte on milyar mesajla rekor kırmış. Bu rekora bizim katkımızın çok büyük olduğunu düşünüyorum.

“Aman aman artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin.”

Bu iş sadece whatsapp firmasını değil fizyoterapistlerle el uzmanlarını da çok memnun etmiş. Çünkü onların da hasta sayılarının artmasına bu yazışmalar neden oluyormuş. E olacak o kadar, her şeyin bir bedeli var…

En kısa yoldan ve en hızlı iletişim! Bunun için usul ve esas diye bir şey kalmadı ama yeter ki hızlı olsun, çok insana, en kolay yoldan ulaşılsın, her yol mübah!

Yeni iletişim yöntemi “whatsapp” genç anne ve babaların da gözdesi. Son yıllarda anaokulu ve ilkokulun ilk tanışma toplantısında artık hemen bir whatsapp grubu oluşturma telaşı başladı.
Ailelerin birbirini tanımadan hemen bir iletişim planı yapmaya başlaması ne büyük kabul! Sanki onlardan habersiz bir şeyler yapılacakmış güvensizliği veya bir şey kaçırmış olmayayım telaşı içinde bir gruba dâhil olma fikri daha baskın çıkıyor olmalı.

Bu sohbet gruplarında ortaya atılan yazıların aslı nedir, astarı nedir, kimse bilmeden ve genelde ilk duyduğuna da inanarak kartopunun çığa dönüşmesi gibi konular büyütüldükçe büyütülmektedir. Sözün ardı arkası kesilmeden, biri yazınca diğeri de yazıyor ve gece yarılarına hatta sabaha kadar “iletişim” devam ediyor. Merakla ne yazıldı diye açıp bakmalar, kafada kurmalar, paranoyaya varan düşünceler ve kenarından dâhil olmalar derken akıp giden zaman…

Çocuğun okulu ile mi ilgileniliyor yoksa ebeveynler mi sosyalleşiyor belli değil. Bence whatsapp’tan konuları takip etmek yerine çocuklarla daha çok ve nitelikli zaman geçirmek anlamlı olacaktır.
İletişimin pik yaptığı çağımızda evin içinde birbirinin yüzünü görmeyen aile bireyleri, şirketlerde yan masadan diğer masaya atılan mesajlar, kısa yol cümleler, sözcükler, duyguların yerini alan ikonlar, simgeler derken yüzleri unutulan insanlar.

Ebeveynler, sorumluluklarını yerine getirmek isterken sorumsuzca örnek olmamalı, iletişim için seçilen yollar doğru kullanılmalı, işin tadı kaçırılmamalıdır.

Bugün size doğru gelen, yarın çocuğunuzun yanlışı olabilir. Çocukların nasihatten çok rol modelleri sevdiklerini unutmamak gerekir.
 
Ömer Orhan
 
 
 
 

Emoji ile tepki ver!

Bu Yazıyı Paylaş :

    0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • Diğer Yorumlar (0)